Kredi kullanmak isteyen kişilerin en çok yönelttikleri soruların başında yer alan “ne kadar kredi kullanabilirim?” sorusunun yanıtı farklı kriterlere bağlı olarak belirlenmektedir. Bunlardan biri de kişinin sahip olduğu aylık belgelenebilir gelir tutarıdır. Bankalar istisnasız her kredi başvurusunda gelire göre kredi kullanımına onay verir.

Gelire göre Kredi Hesapla 

Kredi hesaplaması yapılırken ne kadar kredi kullanabileceğinizi belirlemek için uygulayabileceğiniz son derece basit bir formül bulunmaktadır. Bu formülde yapmanız gereken kullanacağınız kredi vadesi ile aylık belgelenebilir gelirinizin yarısını çarpmaktır. Örnek vermek gerekirse asgari ücretle çalışan bir kişinin 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak istemesi durumunda kullanabileceği maksimum kredi tutarı 650 TL X 36 ay = 23 bin 400 liradır.

Tabi bu tutarın kullanılması için kişinin aylık gelirinin yanı sıra kredi notu ortalaması ve yeterli sigortalılık süresi gibi diğer kriterleri de taşıması gerekir. Gelire göre konut kredisi hesaplama işleminde de aynı uygulama söz konusu olup konut kredisi vadesi ve aylık gelirin yarısı çarpılarak en fazla konut kredisi kullanabileceğiniz tutarın belirlenmesi sağlanır. 120 ay vadeli konut kredisi kullanmak isteyen asgari ücretle çalışan bir kişi bu durumda en fazla 78 bin lira konut kredisi kullanabilir.