Gelir Belgesiz Kredi

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi kullanmak için bankaya başvuruda bulunan kişilerden istenilen kredi başvuru evraklarından biride gelir belgesidir. Bankalar kredi geri dönüşlerini güvence altına alabilmek adına mutlaka aylık düzenli olarak çalışan ve gelir elde eden kişilere kredi kullandırmak istemektedir. Bu nedenle gelir belgesiz kredi kullanmak isteyen kişilere birkaç istisna dışında kesinlikle kredi kullandırılmamaktadır.

Bu istisnalardan biride sigortasız çalışan kişilere yönelik olarak sunulan maaş yazısı ile kredi kullanma imkanıdır. Ancak son yıllarda Maliye Bakanlığının bankaları oldukça yakından takip etmesi, yapılan tüm kredi başvurularında verilen beyanları incelemesi işverenleri bu tip yazılar yazma konusunda tereddüde düşürmektedir. Hatta pek çok işveren maaş yazısı vermenin sakıncaları hakkında araştırmakta yapmakta ve bu yazıyı vermenin ceza yemelerine neden olabileceği için çalışanlarının bu taleplerini geri çevirmektedir.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar bulunmakla beraber bu bankaların düzenledikleri kampanyalar bu belgenin fiziki olarak talep edilmediği kredilerdir. Yani banka düzenli geliri bulunan müşterilerine kredi kullandırmakla beraber bu belgenin bankaya ibraz edilmesini gereksiz bulmakta ve bu belgenin ibrazı olmaksızın kredi kullandırmaktadır. Zaten bankalar oluşturdukları kredi notu sistemi üzerinden müşterilerinin kimlik numaraları üzerinden tüm bilgilerine ulaşmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.