Bankaların kredili ürünleri kullanma konusunda talep ettikleri evraklar arasında ilk sırayı hiç kuşkusuz gelir belgesi almaktadır. Gelir belgesi kanuni bir zorunluluk olmadığı gibi bankanın kullandırdığı kredili geri ürünün geri dönüşü için kendisini güvence altına almasını sağlamak amacı ile istenmektedir. Peki, gelir belgesiz kredi / kredi kartı nasıl alınır?

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Veren Bankalar

Bankaların bir bölümü zaten yoğun miktarda kredi kullandırdığı için müşterilerinin yapmış oldukları kredi başvurularını incelerken daha titiz davranırken kolay kredi veren bankalar ise esneklik sağlayabilmektedir.

Burada banka için önemli olan müşterisinin sahip olduğu kredi notu ortalaması, kredi kartı gibi benzer kredili ürünler kullanıp kullanmadığı ve bu ürünlerin ödemesini düzenli yapmasıdır. Bu durumda en kolay kredi veren bankalar özellikle de ipotekli ihtiyaç kredisi gibi kredi paketlerinde müşterilerine kredi onayı verebilmektedir.

Gelir Belgesiz Kredi Kartı Başvurusu 

Çalışmayanlara kredi kartı verilmesi konusunda bankaların tutumları son derece farklıdır. Bazı bankalar çalışmadan kredi kartı alınmasına kesinlikle karşı çıkarken bazı bankalar ev hanımlarına kredi kartı ya da öğrencilere kredi kartı verilmesi konusunda onay verebilmektedir.

Bankalar için önemli olan kriterlerden biri de gelir belgesinden ziyade kredi kartı başvuru formu dolduran müşterisinin kredi notu ortalamasıdır. Yine kişinin hali hazırda ödemeye devam ettiği kredi ve kredi kartı ürünleri bulunuyorsa bunların düzenli olarak yapılması durumunda kredi kartı alma ihtimali yükselir.