Kredi kartı kullanmak isteyen ve yeni bir kredi kartı sahibi olmak isteyen kişilerin bazı kriterlere sahip olması gerekir. Bunlar arasında olanlardan biri de kişinin aylık gelir belgesi gösterebilmesidir. Yani bu belgenin illaki maaş bordrosu olması gerekmez. Burada önemli olan kişinin her ay düzenli bir gelire sahip olup olmadığını kanıtlayabilmesidir.

Gelir belgesiz kredi kartı almanın tek yolu kişinin başka bir geliri olduğunu gösterebilmesidir. Yani kişi bankaya kira kontratı ya da vadeli mevduat hesabı cüzdanı gibi farklı belgeler de ibraz edebilir. Ancak hiçbir gelir belgesi olmadan ne yazık ki kredi onayı alınması kesinlikle mümkün değildir. Bunun nedeni bankanın kredi kartı başvurusu için mutlaka gelir belgesi istemesidir.

SMS ile kredi kartı başvurusu yapan ve onay alan kişiler için de aynı durum söz konusudur. Banka yapılan değerlendirmede bu detayı çok nadir olarak kaçırsa da kredi kartı teslimi için aylık gelir belgesi isteyeceği için kartınızı teslim almanız mümkün değildir. Ancak bazen banka yüksek kredi notu ortalaması olan müşterilerine çok düşük tutarlı kredi kartı vermeyi tercih edebilmektedir.