Bankalarca istenen kredi başvuru evrakları arasında yer alan gelir belgesi kişinin aylık gelirini gösteren her türlü evraktır. Bankanın bu evrakı müşterisinden istemesindeki neden kullandırdığı krediyi geri ödeme konusunda müşterisinin gerekli kaynağa sahip olup olmadığından emin olmak istemesidir.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 

2016 yılında gelir belgesiz kredi kampanyası düzenleyen pek çok sayıda banka bulunmakla beraber burada yaşanan küçük bir anlam karmaşası bulunmaktadır. Çünkü bankaların düzenlediği bu kampanyalarda gelir belgesi olmayana kredi verilmemekte sadece kişinin bu belgeyi elden teslim etme zorunluluğu ortadan kaldırılmaktadır. Yani banka aslında evraksız kredi kullanımının önünü açarak müşterilerine kolaylık sağlamaktadır.

Çalışmayana Kredi 

Kişinin çalışmaması durumunda kredi kullanması yinede bazı özel koşulları sağlayabilmesi durumunda mümkündür. Bankanın müşterisinden kredi onayı için istediği iki özel koşul bulunur. Bunlardan ilki kredi notu ortalaması ikincisi ise gelir sunabilmesidir. Yani banka çalışmayan ancak kira geliri gibi düzenli geliri bulunan kişilere kredi onayı verebilmektedir.

Maaş Yazısı İle Kredi 

Sigortasız çalışmak gibi farklı nedenlerle gelir belgesi sunamayan kişilere bankalar maaş yazısı ile kredi onayı verebilmektedir. İhtiyaç kredisi kullandıran tüm bankalar aynı zamanda maaş yazısı ile kredi veren bankalar arasında bulunmaktadır. Banka için önemli olan kredi kullandıracağı müşterisinin bu kredinin geri ödemesini yapmakta kullanacağı bir gelir kaynağına sahip olmasıdır. Bu kaynağı belgeleyen kişilerin kredi onayı almaları sağlanır. Aksi durumda kredi reddi kararı verilerek kredi kullanımına izin verilmez.