İçindekiler

Gelir belgesiz kredi almak Türkiye’de bulunan bankaların gelir belgesiz kredi seçenekleri sunması sayesinde mümkün olmaktadır. Gelir belgesiz kredinin nasıl alındığını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Gelir belgesiz kredi, banka şubesini ziyaret etmeden ve bankaya gelir belgesi ibraz etmek zorunda kalmadan alabildiğiniz kredi türüdür. Ancak bu, gelir belgesiz krediyi geliriniz ya da belgelendirilebilir geliriniz olmadan da alabileceğiniz anlamına gelmez. Gelir belgesiz kredi sadece belge ibraz etmenin gerek olmadığı kredi türüdür. Yani banka zaten sizin gelir durumunuzdan haberdardır. Bu krediyi bankaların vermelerinin amacı müşterinin hızlı ve kolay bir şekilde kredi alabilmesini sağlamaktır.

Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır?

Bankalar gelir belgesiz kredi türünü teknolojinin gelişmesinden ve yaygınlaşmasından sonra çıkarmışlardır. Gelir belgesiz kredi aslında teknoloji odaklı bir kredidir. Bu krediyi almak için ATM’lere ya da banka şubelerine gitmezsiniz. Nitekim ATM’ye gitmenize ya da banka şubesini ziyaret etmenize de gerek yoktur. Teknoloji bu krediyi bankanızdan talep etmeniz ve almanız için yeterlidir.

Gelir belgesiz kredi başvurusu yapmak için telefon bankacılığını, internet bankacılığını ya da mobil bankacılık uygulamasını kullanmanız yeterlidir. İsterseniz cep telefonunuzdan SMS göndererek de gelir belgesiz kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bankanız size hızlı bir şekilde cevap verecek ve istenen tüm koşulları sağlamanız hâlinde krediniz hesabınıza aktarılacaktır. Burada önemli olan sizin gerekli koşulları sağlamanızdır. Çünkü bankalar gelir belgesiz kredi almak isteyen müşterilerinin kredi notunun yüksek olmasını istemektedirler.

Gelir Belgesiz Kredi Alma Koşulları

  • Gelir belgesiz kredi alabilmeniz için kredi talep ettiğiniz bankanın müşterisi olmanız şarttır.
  • Bankadaki bilgilerinizin güncel ve eksiksiz olması şarttır. Bilgileriniz güncek değilse ve eksikse banka şubesine giderek bilgilerinizi tamamlamanız ve güncellemeniz gerekecektir.
  • Gelir belgesiz kredi başvurusu yaptığınızda banka hemen bilgilerinizi inceler ve hepsi tamsa istediğiniz kredi tutarı ya da banka tarafından onaylanan tutar hesabınıza aktarılır.
  • Bankanın onaylanan kredinizi hesabınıza aktarabilmesi için o bankada hesabınızın olması da şarttır.

Bankadan gelir belgesiz kredi talep ettiğinizde banka istediğiniz tutarda krediyi istediğiniz faiz oranıyla size vermeyebilir. Gelir belgesiz kredilerin faiz oranları diğer kredilere göre biraz daha yüksek olabilmektedir. Ayrıca bu kredi tutarları bir limitle sınırlandırılmıştır. Yani bankadan yüksek tutarlarda kredileri gelir belgesiz kredi şeklinde çekemezsiniz. Bankalar müşterilerine verebilecekleri gelir belgesiz kredi tutarlarını 5 bin TL, 10 bin TL, 15 bin TL, 20 bin TL şeklinde sınırlandırabilirler. Bazı bankalar 30 bin TL’ye kadar gelir belgesiz kredi verebilmektedirler.

Gelir belgesiz kredi türü banka şubelerindeki yoğunluğu azaltmakla kalmayıp bankaların müşterilerini de artırmaktadır. Gelir belgesiz kredi almanın kolay olması, başvuru yapmanın kolay olması ve müşterilerin oturdukları yerden kredi alabilmeleri gelir belgesiz krediyi çok cazip hâle getirmektedir. Bu kredi türünün dezavantajları düşük tutarda alınabilmesi ve faiz oranının biraz yüksek olmasıdır.