Bankaların talep etmiş oldukları kredi başvuru evrakları arasında yer alan gelir belgesi kişinin aylık ne kadarlık gelirinin olduğunun tespit edilmesini sağlaması açısından çok önemlidir. Yine bankalar çalışmayan kişilere kredi kullandırmadığı için bu belge olmadan kredi onayı alınması da mümkün değildir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu 

Ülkemizde teknolojinin son yıllarda büyük bir hızla gelişmesi ve bankacılık sektörünün bu teknolojiyi başarılı bir şekilde kendi sistemlerine entegre etmeleri ile beraber artık çok daha kolay bir şekilde kredi kullanımına izin verilmektedir.

Eskiden sadece banka şubeleri üzerinden kredi başvuru formu doldurulabilirken artık internet şubesinden direkt kredi kullanımına izin vermektedir. Yine internetten kredi başvurusu ve SMS kredi başvuru imkanları da bulunmaktadır.

Gelir Belgesiz Kredi 

Bankalar müşterilerine kredi başvurusunda kolaylıklar sağlarken bir diğer sunulan kolaylık ise evraksız kefilsiz kredi imkanıdır. Ancak burada bankanın sağladığı gelir belgesiz ihtiyaç kredisi imkanı bankanın bu belgeyi fiziki olarak talep etmediği kredilerdir.

Yani banka gelir belgesi olmadan kredi kullandırmamakta sadece bu belgeyi elden talep etmemektedir. Çünkü banka zaten kredi kullanmak istiyorum diyen müşterisinin kimlik numarasını Findeks kredi notu sistemine giriş yaparak gerek aylık gelir tutarı gerekse de sigortalılık süresi gibi pek çok bilgiye ulaşabilmektedir.