İçindekiler

Gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar gelirini belgeleyemeyen kişilerin en çok merak ettiği bankalardır. Bu yazımızda gelir belgeniz olmadan kredi alabileceğiniz bankaları bulabilirsiniz. 

Gelir belgesi, maaşlı ve düzenli çalışan kişilerin iş yerlerinden temin edebildikleri ve bankaya ibraz edebildikleri belgedir. Hatta maaşınızı her ay aldığınız bankadan kredi almak istediğinizde bu belgeyi bankaya ibraz etme zorunluluğunuz da yoktur. Ancak düzenli olarak çalışmıyorsanız gelir belgenizi ibraz edemezsiniz. İşte bu durumda kredi almak istediğinizde bankaların çoğu kredi talebinizi onaylamaz.

Gelirini Belgeleyemeyen Kişiler Kimlerdir?

Düzenli geliri olan ya da düzenli şekilde maaş alan kişilerin gelir belgesi ya da maaş bordrosu vardır. Bu kişiler bankaya kredi başvurusu yaparken gerekli tüm belgeleri toplarlar. Gelirlerini belgeleyebilirler. Ancak düzenli olarak çalışmayan, hesabına düzenli bir şekilde maaş girmeyen kişiler bunu yapamazlar. Bu kişiler gelirini belgeleyemeyen kişilerdir.

Gelirini belgeleyemeyen kişiler genellikle serbest çalışan kişilerdir. İş başı para alan, yaptığı iş karşılığında parça parça gelir elde eden, haftalık alan ya da sipariş üstüne serbest çalışan kişilerdir. Bu çalışanlara örnek olarak ajansa bağlı çalışanları, yazılımcıları, mobil uygulama geliştiricilerini, yazarları, evde takı tasarlayan ya da gıda ürünleri siparişi alıp satan kişileri örnek verebiliriz. Bu kişilerin de kredi kullanmaya gereksinimi olmaktadır.

Gelirini Belgeleyemeyen Kredi

Yukarıda sıraladığımız kişiler gelirini belgeleyemeyen kişilerdir. Bankalar bu kişilere kolay kolay kredi vermezler. Hatta bankaların çoğu bu kişilerin kredi başvurusunu dahi almaz. Ancak bazı bankalar serbest çalışan kişilerin sayısının artmasını göz önüne alarak bu çalışanlara özel bir kredi türü oluşturmuşlardır. Bu kredi türü gelir belgesiz olmadan alınabilen kredidir. Gelir belgesi yerine başka koşulların sağlanması istenmektedir.

Gelir belgesi ya da maaş bordrosu olmadan kredi verebilen bankalar şunlardır:

  • Akbank
  • Denizbank
  • QNB Finansbank
  • ING Bank

Bu bankalar gelir belgeniz olmadan da kredi verirler. Ancak bu durumda bazı koşulları sağlamanız gerekecektir. Bu koşulları şöyle sıralayabiliriz:

  • Yüksek kredi notuna sahip olmanız (1600’ün üstünde kredi notu)
  • Risk raporunuzda riskli müşteri olmadığınızın belli olması
  • Adınıza olan kredi kartlarının ekstre borçlarını geciktirmediğinizi ve düzenli ödediğinizi göstermeniz
  • Adınıza olan faturaları geciktirmediğinizi ve düzenli ödediğinizi göstermeniz

Gelir belgesi olmadan kredi veren bankalardan çok yüksek tutarda krediler almanız mümkün olmayacaktır. Kredi notunuz yüksek olsa da ve yukarıda sıraladığımız koşulları taşısanız da alabileceğiniz en yüksek kredi tutarı gelir belgesi olan kişinin alabildiği en yüksek kredi tutarının yanında düşük kalacaktır.

Ancak bir teminat göstermeniz hâlinde çıkan kredi tutarını yükseltmeniz mümkün olabilir. Bu teminat bir kefil, bir memur kefil ya da bir gayrimenkul olabilir. Gelir belgeniz olmasa da kredi notunuzun çok yüksek olması aldığınız krediyi düşük faizle almanızı sağlayacaktır. Bu da geri ödeme konusunda size kolaylık sağlayacaktır.