İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerden bankalar bazı evraklar istemektedir. Aynı durum ihtiyaç kredisi başvurusu için de geçerlidir. İhtiyaç kredisi evrakları arasında bankalardan talep edilenlerden biri de gelir belgesidir. Gelir belgesi kişinin düzenli bir işte çalıştığını ve bu çalışma sonucunda ne kadarlık gelir elde ettiğini gösterir. Bu nedenle kişinin gelir belgesi olması bankadan kredi kullanmaları açısından çok önemlidir. Peki, gelir belgesi olmadan ihtiyaç kredisi kullanılır mı?

İhtiyaç kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka düzenli bir aylık gelire sahip olması gerekir. Bu nedenle kişi gelir belgesi olmasa dahi kira kontratı ya da banka cüzdanı gibi faiz gelirlerini gösteren belgeler de bankalar tarafından kabul edilir. Burada önemli olan bankanın kredi geri ödemesinde kesinlikle zorlanmadan taksitleri ödeyeceğinize dair ikna edilmesidir. Bu gelir maaş gelirinin yanı sıra kira geliri ya da faiz geliri gibi farklı gelirler de olabilir. Burada önemli olan aylık düzenli gelire sahip olunmasıdır.

Kişi sigortasız olarak çalışıyor ise bu durumda ise maaş yazısı ile kredi başvurusunda bulunması gerekir. Bankaların büyük çoğunluğu maaş yazısı ile kredi çekmek isteyen kişilerin başvurularını kabul etmekte olup burada önemli olan işverenin böyle bir yazı verip vermeyeceğidir. Çünkü maaş yazısı vermenin sakıncaları bulunur. İşveren kendi kendisini ele verdiği için maaş yazısı cezası ile karşı karşıya kalması mümkün olduğu için işverenler maaş yazısı vermemeyi tercih etmektedir.