​​​​​​Tüketicilerin ihtiyaç duyduğu finansman ürünleri arasında banka kredileri ilk sırada yer almaktadır. Banka kredileri, tüketicinin farklı konularda ihtiyaç duyduğu finansman ürünlerini olarak bilinmektedir.

Kredi Başvurusu

Tüketicilerin ihtiyaç duyduğu finansman ürünlerini bankalardan alabilmesi için kredi başvurusu yapması gerekmektedir. Kredi başvurusu yapmak için bankaların farklı hizmet kanalları kullanılabilir.

Bankaların tüketicilerin finansman ihtiyaçlarına yönelik hizmet kanalları:

  • Banka şubeleri
  • Banka internet şubeleri
  • Mobil bankacılık
  • ATM ler
  • Banka müşteri hizmetleri

Bankadan kredi almak için bu sayılan hizmet kanallarını tüm tüketiciler kolaylıkla kullanabilmektedir.

Kredi Başvurusu İçin Belgeler

Kredi başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin bankaya sunmak üzere bazı belgeleri temin etmesi gerekmektedir. Bu belgeler, kredi başvurusu için gerekli belgeler olarak bilinmektedir. Her bankanın kredi başvurusu yapan tüketiciden talep edeceği belge değişkenlik göstermekle beraber genel olarak bankaların kredi başvurusu için tüketicilerden :

  • Gelir belgesi
  • Kefil
  • Rehin vb olmaktadır. Bu belgeler arasında en öncelikli olan gelir belgesidir.

Gelir Belgesiz Kredi

Gelir belgesi, birçok bankanın tüketici kredilerinde tüketiciden talep ettiği belgeler arasında yer almasına rağmen, her bankanın bu belgeyi şart koştuğunu söylemek doğru olmaz. Çünkü gelir belgesi olmadan kredi imkanı sunan bankalar da bulunmaktadır. Bu açıdan gelir belgesi olmayan tüketicilerin gelir belgesi istemden kredi veren bankalar tercih etmesi büyük önem taşımaktadır. Bu durum kredi almak için gelir belgesi şartını ortadan kaldırmaktadır.

Kredi Başvurusu İçin Limit Belirleme

Kredi başvurusu yapmak isteyen her tüketicinin geliri ile doğru orantılı olarak kredi limiti belirlemesi gerekmektedir. Bu durum kredi başvurusu yapılan banka tarafından da değerlendirilmektedir. Hiçbir banka tüketicinin ödeme sıkıntısı çekeceği kredi limiti sunmaz. Bu nedenle öncelikli olarak tüketicinin bankanın belirlediği kredi limitine göre kullanması önem taşımaktadır.

Kredi Başvurusunda Kredi Notunun Etkisi

Kredi başvuru yapmak isteyen tüketicilerin bilmesi gereken hususlardan bir de kredi notudur. Kredi notunun düşük olması kredi başvurularını olumsuz, kredi notunun yüksek olması ise olumlu yönde etki etmektedir.

 

​​​​