İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerden bankaların talep ettikleri belirli belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerden biride aylık gelir belgesidir. Bilindiği üzere ihtiyaç kredisi kullanma şartları arasında gelir belgesi ibraz etme zorunluluğu da bulunmaktadır. Bu nedenle kredi başvuru formu dolduran kişilerin başvuru esnasında mutlaka gelir belgesi sunmaları gerekir. Ancak banka bazı durumlarda gelir belgesi olmaksızın kredi onayı verebilmektedir. Peki, gelir belgesi olmadan nasıl kredi kullanılır?

Öncelikle banka aylık düzenli geliri olmayan kimseye kredinin geri dönüşünü riske atmamak adına kredi kullandırmamaktadır. Bu nedenle bankaya böyle bir gelire sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Bunu aylık gelir belgesi ile yapamıyorsanız maaş yazısı almanız iyi bir çözüm olacaktır. Maaş yazısı ile kredi veren bankalar bulunmakla beraber burada bankanın amacı borcu ödemenizi sağlayacak bir gelire sahip olup olmadığınızdan emin olmaktır.

Bankaya bu güveni sağlamanız halinde banka kredinizi onaylayacaktır. Maaşlı olarak çalışmayan kişilerin ise kredi notu ortalamaları çok yüksek olsa dahi kredi onayı almaları yine de zordur. Bunun için aylık kira geliri, mevduat faizi gibi düzenli bir gelire sahip olmaları gerekir. Aksi halde kredi skoru tek başına yeterli bir kaynak değildir ve kredi notu yüksek olsa da kredi onayı verilmeyebilir.