Gayrimenkul sertifikası yeni bir menkul kıymet olarak karşımıza çıkmakta. Bu sertifika aslında gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen ancak gayrimenkulu satın alacak kadar parası olmayan kişiler için açılmış bir uygulamadır. Yani aslına bakarsanız bankadan kredi çekmek istemeyen ve borç altına girmek istemeyen ancak biraz da birikmiş parası olan kişilerin gayrimenkul projesinin bir kısmını almasına imkân tanıyan bir sistemdir.

Gayrimenkul Sertifikası Nasıl Alınır?

Gayrimenkul sertifikası, gayrimenkul projesini gerçekleştiren kişiler tarafından ihraç edilen menkul kıymetlerdir. Bu menkul kıymetlerin ihracı için gayrimenkul projesi yatırımın başında küçük paylara bölünmektedir. Böylece projenin belirli bir kısmının satılmasının önü açılmaktadır. Yani bu sayede alıcı, evin tamamını değil metrekare ile ifade edilen kısımlarını satın alabilmektedir. Eğer bir konut almak istiyorsanız ancak bu konutun tamamını alacak kadar birikiminiz yoksa ve kredi almak istemiyorsanız bu durumda sertifika satın alabilirsiniz.

Gayrimenkul sertifikası daha çok gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlere yönelik bir düzenlemedir. Yani paranızı bu sektörde değerlendirmek istiyorsanız bunu gayrimenkulün tamamını alarak değil sadece bir kısmını alarak yani belirli bir metrekaresini gösteren sertifikayı alarak da yapabilirsiniz. Gayrimenkul sertifikaları bankalar aracılığıyla alınmaktadır. İlk gayrimenkul sertifikası TOKİ tarafından halka arz edilecektir. Bu sertifikalar için talep toplama tarihleri 29, 30, 31 Mart 2017 şeklinde belirlenmiştir.

Gayrimenkul Sertifikalarının Fiyatları Nasıldır?

Gayrimenkul sertifikalarının fiyatları, projeyi gerçekleştirenler tarafından belirlenmektedir. Bir birikiminiz varsa bununla istediğiniz sayıda gayrimenkul sertifikası almanız mümkündür. Ne kadar çok birikiminiz varsa projeden o kadar fazla pay alırsınız. Bu gayrimenkul sertifikaları her şehirden alınabilmektedir. Bu bir yatırım işi olduğu için istediğiniz gayrimenkule ait tüm sertifikaları zaman içinde toplamanız gerekmektedir. Bunların satışı borsada yapıldığı için istediğiniz payların sertifikasını borsadan satın almanız gerecektir.

Gayrimenkul sertifikaları borsada işlem göreceği için bir gayrimenkul sertifikası satın aldığınızda sonraki yıl ya da daha sonraki yıl içinde gayrimenkulün tüm sertifikalarını toplamanız gerekecektir. Bunun için tüm payların sertifikalarının fiyatlarını takip etmeniz şarttır. İsterseniz bu sertifikaları nakde dönüştürmeniz de mümkündür. Ancak sertifikaların fiyatlarının piyasaya bağlı olarak değişeceğini de hesaba katmanız şarttır.

Gayrimenkul Sertifikasını Borsa İstanbul’da Satabilirsiniz

Gayrimenkul sertifikalarının en önemli özelliği Borsa İstanbul’da alınıp satılabilmeleridir. Eğer bir projeden aldığınız bir sertifika varsa ve siz bu sertifikayı proje bitmeden satmak istiyorsanız satabilirsiniz. Eğer sertifikayı proje bittiğinde satmak istiyorsanız yine satabilirsiniz. Ayrıca teslim tarihini bekler y ada beklemezsiniz. Bu size kalmıştır.

Gayrimenkul sertifikasını satın aldığınız proje tamamlanamazsa bu durumda proje sahipleri size paranızı iade edecektir. Yani bu sertifikayı aldığınızda paranızı kaybetme ihtimaliniz en aza indirilmektedir.