İnternet bankacılığının ülkemizdeki en güçlü temsilcilerinden biri olan ve pek çok ilke imza atarak bu başarılarını her geçen gün arttırarak devam ettiren Garanti Bankası müşterilerine bulundukları her yeri adeta bir banka şubesine çevirme imkanı vermektedir. Sizde Garanti Bankası internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanarak hem işlemlerinizi çok daha kolay bir şekilde yerine getirebilir hem de daha düşük işlem masrafları ile bankacılık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Garanti İnternet Şubesi Nasıl Kullanılır?

Bunun için ilk yapmanız gereken Garanti Bankası internet sitesi ana sayfasına giriş yapmanızdır. Giriş yaptıktan sonra ana sayfada sağ üst köşede yer alan bireysel internet şubesi linkini tıklayarak sizden Garanti Bankası müşteri numarası ve internet şubesi şifresi istenilen küçük bir pencereye yönlendirilirsiniz. Bu pencerede Garanti Bankası internet bankacılığı parola alma linkini tıklayarak ilk kez parola alma başvurusunda bulunmanız gerekir.

Garanti İnternet Şifre Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası internet bankacılığı ana ekranında sağ bölümde yer alan “parola al” butonunu tıkladığınız anda sistem sizi otomatik olarak kişisel bilgilerinizi doğrulayarak internet şifrenizi oluşturabileceğini sayfaya yönlendirir. Bu sayfada işlem yapabilmeniz için mutlaka Garanti Bankası sistemine kayıtlı olan bir cep telefonu numarasına sahip olmanız gerekir. Yani hesap açtırırken bankaya bildirdiğiniz numarayı hala kullanmanız ya da cep telefonu numaranızı değiştirdiyseniz bunu bankayı arayarak bildirmiş olmanız gerekir.

Aksi durumda banka cep telefonunuza bir doğrulama kodu yollayacağı için işleminizi internet üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür değildir. Böyle durumlarda Garanti Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden önce cep telefonu güncellemesi yapmanız gerekir.Daha sonra sizden kart şifrenizin isteneceği ikinci bir ekran açılır. Bu ekrana sahip olduğunuz bankamatik kartı şifrenizi girmeniz istenir.

Güvenlik bilgilerini eksiksiz bir şekilde girmeniz durumuna üçüncü ekran olarak Garanti internet şubesi parola belirleme ekranı açılır ve sizden bankacılık işlemleriniz için kullanacağınız şifrenizi belirlemeniz istenir. Bu şifre her zaman hatırlayacağınız ancak kolay tahmin edilebilir bir şifre olmamalıdır. Yine güvenliğiniz açısından şifrenizi kimse ile paylaşmamanız çok önemlidir.

Garanti İnternet Şifremi Unuttum

Özellikle de bankaların belirli dönemlerde güvenlik amacı ile şifre güncelleme işlemlerini zorunlu kılmaları pek çok kişinin “internet şifremi unuttum” şikayetlerinde bulunmalarına neden olmaktadır. Garanti internet şifresi oluşturma işlemini yaptığınız gibi yeniden şifre oluşturmanız da mümkündür.

Bunun için yine yukarıdaki adımları birebir takip etmeniz yeterli olacaktır. Şifrenizi unutmamak adına bir yere not almak yapabileceğiniz en iyi çözüm yolu olurken bu şifrenin başkasının eline geçmemesi adına üzerine ne şifresi olduğu yazılmamalı ya da sizden başkasının anlamayacağı şekilde kodlanarak yazılması gerekir. Bankaların internet dolandırıcılığı için müşterilerini koruma ve zararlarını tazmin etme uygulamaları ne yazık ki sisteme şifre kırılarak değil de şifrenin kendisinin girilerek yapılması durumunda sona ermektedir. Bu nedenle şifrenizi korumak tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır.