Garanti Bankası kira geliri vergisi ödemelerinizi üç takside bölüyor. Kira geliri vergisi için bildiğiniz gibi devlet tarafından 2017 yılının Mart ayında beyan zorunluluğu getirildi. Bu konuda ayrıntılı bilgi yazımızda.

Kira geliri olanlardan gelir vergisi alınacak şeklinde haberler 2017 yılının Mart ayında çıkmıştı. Devlet Mart ayında kira geliri olanların vergi beyanında bulunması gerektiğini duyurmuştu. Eğer iş yerinizi ya da evinizi kiraya veriyorsanız ve bu sayede devletin belirlediği alt tutarın üstünde bir gelir elde ediyorsanız vergi ödemek zorundasınız. Garanti Bankası işte bu vergi ödemenizi üç takside bölüyor. Kampanyanın detaylarına yazımızın devamında yer vereceğiz.

Ne kadar gelir üstüne geçerlidir ?

Kira gelirinizin aylık ve yıllık olarak belirli bir tutarın üstünde olması kira geliri vergisi ödemeniz için bir gerekçe sayılmakta. Eğer kiraya verdiğiniz konuttan yılda 3800 TL’nin üstünde gelir elde ediyorsanız ya da kiraya verdiğini bir iş yerinden yılda 30 bin TL’nin üstünde bir gelir elde ediyorsanız bu durumda kira geliri vergisi ödemek zorundasınız. Aynı şekilde kiraya verdiğiniz bir konuttan ayda 320 TL’nin üstünde geliriniz varsa ya da kiraya verdiğiniz bir iş yerinden ayda 2500 TL’nin üstünde geliriniz varsa bu durumda yine kira geliri vergisi ödemek zorundasınız.

Garanti Bankası’nın kira geliri vergisine üç taksit kampanyasından yararlandığınız takdirde ödemek zorunda olduğunuz kira geliri vergisi banka tarafından üç takside bölünmektedir. Bu kampanyadan yararlanmak için kira geliri vergisi ödemenizi 1 Mart 2017 ile 31 Mart 2017 arasında yapmanız gerekmektedir. Bu ödemenizi de gib.gov.tr üzerinden gerçekleştirmeniz şarttır. Ayrıca ödemenizi Garanti Bankası kartlarından biriyle yapmanız gerekmektedir.

Hangi Kartlarda Geçerlidir ?

Kira geliri vergi ödemenizin Garanti Bankası tarafından üç takside bölünmesi için ödemenizi gib.gov.tr üzerinden Garanti Bonus kredi kartları, Money Bonus kredi kartları, Bonus Flexi, Bonus Genç, Bonus American Express kredi kartları, Miles&Smiles kredi kartları, American Express ve Bonus Business kartları, American Express Business ve Miles&Smiles Business kartları, EASY kartlardan biriyle yapmanız şarttır. Üstelik kira geliri vergisi ödemenizi Bonus Flaş uygulamasını kullanarak ya da GarantiPay kullanarak yaparsanız ödemeniz dört takside bölünecektir. GarantiPay ile ilgili detaylı bilgi almak için Garanti Bankası internet sitesine girerek söz konusu kampanyanın sayfasına bakabilirsiniz.

Taksitlendirme Nasıl Yapılır ?

Kira geliri vergi ödemelerinizin Garanti Bankası tarafından taksitlendirilmesi için öncelikle Bonus Flaş uygulamasına girmeniz ve bu uygulama üzerinden ya da GarantiPay üzerinden Garanti Bankası kartınızla kira geliri vergi ödemenizi yapmanız gerekmektedir. Daha sonra gün sonunda banka bu ödemenizi taksitlendirecektir. Kampanyadan yararlanmak için bankanın belirlediği tüm koşulları sağlamanız şarttır. Bu koşullardan biri de kampanyadan yararlanmak için şahıs şirketi sahibi müşteri olmanızdır. Bu durumda ticarî kartlarınızla ödeme yaptığınızda üç taksit fırsatından ayrıca Bonus Flaş ya da GarantiPay kullandığınızda dört taksit fırsatından yararlanabilirsiniz.