Garanti Bankası kredi notunuzu öğrenmek için Garanti Bankasının mobil bankacılık uygulamasını ya da internet bankacılığı şubesini kullanmanız mümkündür. Bu yazımızda Garanti Bankası kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız. 

Garanti Bankası kredi notunuzu öğrenmek oldukça kolaydır. Garanti Bankası mobil bankacılık uygulamasını kullanarak ya da Garanti internet şubesini kullanarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Garanti Bankası, kredi notunuzu bilgisayarınızdan ya da akıllı telefonunuzdan öğrenmenizi sağlar.

Ücreti Ne Kadardır ?

Ancak elbette bu hizmet ücretlidir. Tıpkı Findeks platformunda kredi notunuzu öğrenmenin ücretli olduğu gibi bankaların mobil bankacılık uygulamaları ve internet şubeleri aracılığıyla kredi notunuzu öğrenmek de ücretlidir. Bankalar bunun için sizden dört ya da beş TL ücret alırlar. Kredi notu önemlidir. Bu yüzden kredi notunuzu öğrenmek istersiniz. Garanti Bankası müşterilerinin bu taleplerini mobil bankacılık uygulamasında kredilerim bölümünden verdiği kredi notu öğrenme hizmetiyle karşılamaktadır.

Kredi Notu Ne İşe Yarıyor ?

Kredi notunuzu öğrenmeniz bankalardan kredi almak istediğinizde kredi notuzun yüksek olmasının gerekmesi nedeniyle önemlidir. Kredi notunuz sizin ödeme alışkanlıklarınızı yansıtır. Üstelik kredi notunuz sizin banka hesap ve borç durumunuzu, yeni kredi alıp almadığınızı, aldığınız kredilerin borçlarını ödeyip ödemediğinizi de gösterir. Bu yüzden kredi notunuzu takip etmeli ve kredi notunuz düştüğünde bunun neden böyle olduğunuz bilmelisiniz. Yani bu durumda ödemeyi unuttuğunuz bir borcunuzun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

Kredi notunuz sizin hakkınızda bankaya önemli bilgiler verir. Yani bu not aslında sizin bir göstergenizdir. Kredi notunuz sizin borcunuza sadık olup olmadığınızın ya da ne kadar sadık olduğunuzun bir göstergesidir. Bu yüzden bankalar sizin kredi notunuza ne kadar önem veriyorsa siz de kredi notunuza o kadar önem vermelisiniz. Kredi notunuz tek bir etmenden oluşmaz. Pek çok etmenden oluşur. Bu etmenleri ve etmenlerin kredi notunuzu etkileme oranını şu şekilde sıralayabiliriz:

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30),

Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25),

Yeni Kredi Açılışları (%20),

Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15)

Diğer unsurlar (%10).

Gördüğünüz gibi ilk sırada sizin bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız gelmektedir. Kredi borcunuzu ve kredi kartı borcunuzu ödeme alışkanlıklarınız sizin bankalara borcunuzu nasıl ödediğinize dair fikir verir. Yani kredi borcu taksitlerinizi gecikmeli olarak ödüyorsanız bu durumda kredi notunuz düşük olacaktır.

Bu da sizin ödeme alışkanlıklarınızın iyi olmadığını bankaya gösterir. Aynı şekilde kredi kartı ekstre borcunuzu gecikmeli öderseniz kredi notunuz yüne düşük olacaktır. Bu durumu bankalar son derece ciddiye almaktadırlar.

Çünkü yeni kredi başvurusu yaptığınızda bankalar sizin bu kredinin borcunuzu geciktirip geciktirmeyeceğinizi kredi notunuza bakarak anlayabilirler. Ancak yine de hiç kredi almamış birinin kredi notunun sürekli yeni kredi alan ve fakat geri ödeme taksitlerini çok düzenli bir şekilde ödeyen kişinin kredi notundan daha düşük olabileceğini bilmelisiniz. Çünkü kredi notu kredi alıp almamakla değil aldığı kredinin borcunu düzenli olarak ödemek ile ilgilidir.