Garanti Bankası Kredi Garanti Fonu (KGF) ile KOBİ’lere yani Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmelere destek oluyor. Garanti Bankası Kredi Garanti Fonu hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kredi Garanti Fonu (KGF) KOBİ’lere yani Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmelere destek olan bir fondur. Bu fon sayesinde KOBİ’ler işlerini büyütür ve işletmelerini genişletir. Böylece KOBİ’ler yatırım yapmak istediklerinde ya da işletmelerinin finansmanında banka kredisi kullanmak istediklerinde Kredi Garanti Fonu (KGF) bunu mümkün hâle getirir.

Kredi Garanti Fonu (KGF) tüm bunları yapabilmek için kefalet sağlar. Garanti Bankası işte Kredi Garanti Fonu (KGF)’nun sağladığı bu kefalet teminatını kullanır. Bu teminat ile Garanti Bankası’nın kredi imkânlarından yararlanabilirsiniz.

KOBİ’ler Neden Önemlidir?

KOBİ’ler ülke ekonomisi için çok önemlidir. Özellikle kriz zamanlarında yani ekonomik açıdan büyük olumsuzlukların meydana geldiği zamanlarda önce KOBİ’ler zarar görür. Ancak KOBİ’ler ülke ekonomisini ayakta tutarlar. Bu yüzden zarar görmemelidirler.

Ülke ekonomisi çok büyük şirketler tarafından değil aksine işte bu küçük ve orta büyüklükteki işletmeler tarafından ayakta tutulurlar. Bu nedenler bankalar, çeşitli kurumlar, KOSGEB (T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) hem ekonominin zarar görmesini hem de KOBİ’lerin zarar görmesini önlemek amacıyla KOBİ’leri destekler.

KOBİ’lere Bankalardan Destek

KOBİ’lerin desteklenmesi ülke ekonomisinin desteklenmesi anlamına gelmektedir. Kredi Garanti Fonu bankalar aracılığıyla KOBİ’lere kredi veren fondur. Bu fon dediğimiz gibi, ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği zamanlarda işletmelerin zarar görmesini engellemekte ve sıkıntının olmadığı zamanlarda ise KOBİ’lerin işletmelerini büyütmelerini sağlamaktadır.

Kredi Garanti Fonu (KGF)’ndan gerçek ve tüzel KOBİ’ler, esnaf ve sanatkârlar, tarımsal işletmeler ve çiftçiler, kadın girişimciler ve genç girişimciler, teminat oluşturma konusunda sıkıntı yaşayan yatırımcılar ve işletme sahipleri yararlanabilmektedir. Bildiğiniz gibi bu saydığımız işletme sahiplerinin ve girişimcilerin tümü aynı zamanda KOSGEB kredileri de alabilmektedir. Ancak sözünü ettiğimiz tutarlar KOSGEB’in verdiği kredi tutarlarının biraz üstündedir.

KOSGEB’den KOBİ’lere Destek

Öyle ki Kredi Garanti Fonu sayesinde her bir KOBİ’ye 400 bin euro karşılığı kadar kredi verilmesi mümkündür. KOSGEB ise girişimcilere 50 bin TL hibe kredi yani geri ödemesiz kredi ve 100 bin TL faizsiz ve geri ödemeli kredi vermektedir.

Garanti Bankası Kredi Garanti Fonu (KGF) hakkında ayrıntılı bilgi almak ve kredi başvurusu yapmak için Garanti Bankası şubelerini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Garanti Bankası ayrıca şirketlere Hızlandırılmış Garanti adı altında bir hizmet de vermektedir. Bu hizmet sayesinde şirketiniz için daha hızlı hizmet ve kredi alabilirsiniz.

Eğer KOBİ iseniz ve işletmenizi büyütmek için krediye ihtiyacınız varsa Kredi Garanti Fonu (KGF)’ndan kredi almak doğru bir seçim olacaktır. Ancak elbette bu fondan yararlanmanızı sağlayan tek banka Garanti Bankası değildir. Diğer bankaların Kredi Garanti Fonu (KGF) ile yaptığı iş birliklerini de araştırabilirsiniz.