Devlet çiftçiye destek olmak için çeşitli alanlarda teşvik kredileri vermektedir. Çiftçi kendi çabaları ile bir şeyler yapmak için atılımlar yapmaya çalışmaktadır fakat kendi imkânları yeterli olmayabilir, devlet onları kalkındırmak için bu kredilerle desteklemektedir. Bu kredilerden faydalanmak isteyen pek çok kişi vardır ve verilecek olan kredilerde de seçenekler sunulmaktadır.

Devlet krediyi vermeden önce kredi almak isteyen çiftçiyi araştırır ve projesini görmek ister. Tarım Kredi Bakanlığı üretim yapmak isteyen kişi için vade ve teminat durumlarını inceler, işletme kurmak istediği alan ve uygunluğu, yapmak istediği projeyi görüp inceler ve ona göre krediyi onaylar. Garanti Bankası Hayvancılık Kredisi aracılığıyla çiftçiler kredilendirilir.

Besicilik Kredisi
Et üretimi yapılması için çiftçiye sağlanan hayvan temini ve ahır yapılması ya da hazırda bulunan ahırın onarılması, düzenlenmesi, hayvan bakımı için gereken teçhizatların temini, sağma makinesi, hayvanlara yedirilecek olan yem, elektrik ve su sistemleri oluşturulması, ilaç işlemleri, aşılama gibi her türlü ihtiyaç ve masraf için kullandırılan kredi çeşididir.

Süt Sığırcılığı Kredisi
Süt üretimi ve satışından gelir elde etmek isteyen çiftçinin büyükbaş veya küçükbaş her ikisi de olmak üzere canlı hayvan alımı, ahırların bakımı, onarımı, yem dağıtma ve yem depoları ve silaj makinesi gibi ihtiyaçlar için verilen kredidir. Hayvanların sağlığı ve verimliliğini artırmak için sistematik bir ahır oluşturmak adına, süt sağma ve soğutma sistemleri düzenleyebilmek için de kredi verilmektedir.

Tarımsal Makine Ekipman Kredisi
Garanti Bankası aracılığıyla devletin verdiği teşvikler çok yönlü olmaktadır. Diğer bir kredi ise tarımsal ekipmanlar içindir, tarımsal giderleri karşılamak ve hayvancılıkla ilgili makine ve ekipmanları temin edebilmek için kullanılan kredi türüdür.Krediye başvurmadan önce kredi notunuzu öğrenmelisiniz ve sonrasında başvuru yapabilirsiniz.