Teknik Analiz Nedir?

Teknik Analiz

Teknik analiz, belirli bir Forex döviz çifti veya diğer piyasanın grafikteki fiyat hareketinin incelenmesidir. Teknik analizleri, yatırımcıların piyasanın fiyat hareketi üzerinde çalışmak ve yararlanmak için kullandıkları çerçeve olarak düşünebiliriz.

Yatırımcıların teknik analizleri kullanmalarının başlıca nedeni geçmişteki fiyat hareketine dayalı gelecekteki fiyat hareketi hakkında öngörülerde bulunmaktır.

Teknik analistler, tüm mevcut piyasa değişkenlerinin bir fiyat şemasındaki fiyat hareketi veya fiyat eylemi yoluyla yansıtıldığına inanırlar. Dolayısıyla, tüm piyasa değişkenlerinin fiyat hareketleri yoluyla yansıtıldığına inanıyorsak, fiyatın yanısıra piyasaları analiz etmek ve işlem yapmak için başka bir şeye ihtiyacımız yoktur.

Teknik analistlerin bu analiz türünü tercih etmelerinin sebebi tüm piyasa değişkenlerinin fiyat hareketleri yoluyla yansıttığı fikrine katılmalarıdır, dolayısıyla piyasayı analiz etmek veya işlem yapmak için başka yöntemlere ihtiyaç duymazlar. Temel bilgilere ve haber olaylarına ilişkin bazı bilgilere sahip olmak kötü birşey değil, ancak teknik analistler bunlara ağırlıklı olarak güvenmezler (4. derste Temel Analiz hakkında detaylıca bahsetmiştik).

Teknik analistler, grafik üzerinde kendilerini tekrarlama eğilimi gösteren desenleri ararlar. Buradaki mantık, çoğu fiyat hareketinin insanlar tarafından yönlendirilmesinden dolayı, insanların piyasa ile olan duygu ve etkileşimlerinde tekrarlama eğilimi gösterdikleri için belirli kalıplar piyasalarda tekrarlanacaktır.

Teknik analiz, piyasa yapısını analiz etmeyi, eğilimleri, destek ve direnç seviyelerini bulmayı ve genellikle piyasa dalgalanmalarını okumayı öğrenmeyi de kapsar. Aslında teknik analiz bir bilimden çok bir sanattır.

Birçok yatırımcı, birisi “teknik analiz” kelimesinden bahsederken hemen yukarıdaki gibi bir fiyat tablosunu düşünür. Fiyat çizelgeleri, piyasadaki tarihsel ve güncel arz ve talep durumunun yanısıra piyasa katılımcılarının en önemli saydığı fiyat düzeylerini gösteren harika bir miktarda kullanışlı veri sağlar. Fiyat çizelgeleri aynı zamanda tüm piyasa katılımcılarının piyasa ve piyasa değişkenleri hakkındaki inançlarının bir yansımasıdır, bu nedenle analizinizi ve işleminizi bir piyasa fiyat şemasına odaklayarak ticaretinizi kolaylaştırabilir, ve aynı zamanda bir piyasanın fiyat hareketine katkıda bulunan her şeyin nihai sonucunu analiz edebilirsiniz.