Bankalar ve kişiler çeşitli yollardan kazanç elde etmeye çalışırlar. İşte, fon hesabı da kişilerin herhangi bir bankaya fon hesabı açtırarak paralarını değerlendirmelerini ve bankalarında yatırılan bu parayı kullanarak kazanç elde etmesini sağlayan yollardan birisidir.

Fon Hesabı Nedir? 

Fon hesabı, kişinin bir bankaya fon hesabı açtırarak para yatırmasını ve paranın da değerini koruyarak yatırımcısına kazanç getirmesini sağlayan bir banka hizmetidir denilebilir. Banka açısından ise fon hesaplarının getirisi, yatırılan parayı kendi işlemlerinde(alım-satım, kredi vb.) kullanmasıdır.

Fon Çeşitleri

•    Borçlanma Araçları Şemsiye Fonu
•    Hisse Senedi Şemsiye Fonu
•    Kıymet Madenler Şemsiye Fonu
•    Fon Hesabı Şemsiye Fonu
•    Para Piyasası Şemsiye Fonu
•    Katılım Şemsiye Fonu
•    Değişken Şemsiye Fonu
•    Serbest Şemsiye Fonu
•    Garantili Şemsiye Fonu

Koruma Amaçlı Şemsiye Fonu olmak üzere 10 tane fon çeşidi vardır. Esasında tüm bu fon türleri şemsiye fonu baz alınarak çeşitlenmiştir. Şemsiye fon ise, katılma paylarının belli bir tek içtüzüğe göre ihraç edildiği yatırım fonunu ifade eder.

Fon Hesabı Nasıl Açılır?
Fon hesabı açmanın birden fazla yolu vardır. Bunlar; müşteri hizmetleri, internet bankacılığı ve bankalardaki bireysel müşteri temsilcileridir. Bunlar vasıtasıyla fon hesabı açılabilir.

Fon Hesabı Ne İşe Yarar

Fon Hesabı Ne İşe Yarar ?

Fon Hesabı Ne İşe Yarar ?

Fon Hesabı kişilerin paralarının yatırım yapılarak kâr ve kazanç etmelerini sağlar. Alınan riske göre iktisap edilen kazançta değişmektedir. Mesela B tipi likit fonu tercih eden bir müşteri için zarar riski çok düşüktür. Bu sebeple elde edilen kazançta az olmaktadır. Ama A tipi likit fonlarının riski fazla olduğu için kazanılan para da B tipi likit fonlara göre fazladır.

Ayrıca, bazı özel durumlarda bankalar sadece TL olarak değil de döviz ve altınlarında fona yatırılarak kazanç sağlanmasına imkân verir. Böylelikle fon hesabı vasıtasıyla dövizler ve kıymetli madenlerde değerlendirilebilir.

Faiz Oranları

Faiz oranları, paranın yatırıldığı bankaya ve yatırılan para miktarına göre değişir. Bankaların kendi politikaları da bu hususta belirleyici unsurdur. Bu yüzden faizler konusunda genel verileri dikkate almaktan ziyade yatırım yapılacak banka göz önünde tutulmalıdır