Ülkemizde son yıllarda en çok konuşulan finansal konular arasında yer alan Findeks kredi notu sistemi aynı zamanda önemini de her geçen gün arttırmayı sürdürmektedir. İlk çıktığı dönemde sadece bankaların kredi değerlendirmesi için kullandıkları veri olan kredi skoru artık bankaların kredi faiz oranları için de önemli belirleyen olurken aynı zamanda araç kiralama firmaları için bile başvuruları değerlendirme aracı olarak kullanılmaktadır.

Findeks Renkleri 

Findeks kredi notu sisteminde puanlama rakamlara bağlı olarak belirlenmekte olup her rakam aralığının farklı bir rengi bulunur. En düşük kredi notu olarak sıfır kredi notu ortalaması kabul edilirken en yüksek kredi notu puanı ise 1900 puan olarak uygulanmaktadır.

Her rengin bir anlamı bulunup aynı zamanda bu renkler kredi onayı alıp alamayacağınızı belirlemesi açısından da önemlidir. En düşük kredi notu basaması olan çok riskli kredi notu ortalaması kredi notu sıfır ile kredi notu 799 aralığında yer almaktadır.

Çok Riskli Kredi Notu 

Kırmızı kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerin ne yazık ki kredi onayı almaları ya da yeni kredi kartı başvurularının olumlu sonuçlanması mümkün değildir. Bu nedenle kişinin öncelikle kredi notu yüksetme teknikleri uygulayarak not ortalamasını yükseltmesi gerekir.

Kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin not ortalamalarının en az az riskli kredi notu ortalaması olan sarı kredi notu seviyesine çekmeleri gerekir.Kredi notu 1200 puan olan kişiler ise orta riskli kredi notu ortalaması olarak bilinen turuncu kreid notu ortalamasına sahip olup bu kişilerin de kredi onayı almaları son derece zordur.