Bankaların kredi başvurularını değerlendirme sürecinde dikkate aldıkları en önemli verilerden biride Findeks kredi notu ortalamanızdır. En düşük kredi notu sıfır olup en yüksek kredi notu puanı ise 1900 puandır ve her puan aralığı belirli bir renk ile işaretlenmektedir. En riskli kredi notu grubu Findeks kırmızı kredi notu seviyesidir.

Findeks Rengi Kırmızı Ne Demek?

En düşük kredi notu puanı olan sıfır kredi notu aralığı ile 799  puan arasında yer alan kişiler çok riskli kredi notu ortalamasına sahip olan kişiler olarak kabul edilmektedir. Findeks çok riskli kredi notu kırmızı renk olarak kabul edilir.

Yani Findeks kırmızı rengi demek aslında kişinin yüksek riskli kredi notu ortalamasına sahip olduğu anlamına gelmektedir.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Kredi notu seviyesi hem kişinin kredi onayı alıp alamayağını hem de ne kadarlık kredi kullanabileceğini belirlemesi açısından çok önemlidir. Düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunmakla beraber bu bankalar daha yüksek ihtiyaç kredisi faiz oranı uyguladığı için avantajlı olmamaktadır.

Kolay kredi kullanmak için kredi notu 1200 puan ve üzerinde olmalıdır. Kırmızı kredi notu olan kişilerin kredi onayı almaları kesinlikle mümkün değildir.