Kredi Kayıt Bürosu KKB tarafından kurulan kredi notu sistemi bugün ülkemizde sadece finans sektörünün değil pek çok sektörün kullandığı en önemli veri olarak kabul edilmektedir. Peki, Findeks nedir, ne işe yarar?

Findeks Nedir?

Türkiye’nin en güçlü bankalarının bir araya gelmeleri ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu bugün Türkiye’nin en çok kullanılan kredi refanans sistemi olarak kabul edilen Findeks kredi notu sisteminin de kurucularıdır.

Kişilerin bankalardan ve finans kurumları üzerinden kullanmış oldukları kredili ürünlerin kullanım oranları ile bu ürünlerin ödeme düzenleri gibi kriterlerin temel alınarak gerçekleştirilen ortalama hesabı sonucu elde edilen puana Findeks kredi notu ya da bilinen bir diğer ismi ile kredi puanı adı verilmektedir.

Findeks Ne İşe Yarar?

Findeks kredi notu sistemi ilk kurulduğunda temel kullanım amacı kredi başvurusu ya da kredi kartı başvurusu gibi bankalardan kredili ürün kullanmak isteyen kişilerin başvurularını değerlendirirken güvenirliklerini sorgulamaktır. Ancak son yıllarda taksitli işlem yapan pek çok sektörde kredi skoru ortalaması kişilerin başvurularının değerlendirimesinde kullanılmaktadır.

Örneğin artık Findeks ticari kredi notu ortalaması kurumların kestiği çeklerin kabul edilirliğini arttırırken aynı zamanda evini kiraya vermek isteyen ev sahipleri dahi başkasının kredi notunu öğrenme hizmeti ile not ortalamasına göre karar vermektedir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Findeks Nedir, Ne İşe Yarar?

Findeks Nedir, Ne İşe Yarar?

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri en kolay yöntem Findeks kredi notu sitesinden Findeks üyeliği açarak kredi notu sorgulaması yapmaktır. Buna ek olarak banka kredi notu sorgulaması için banka şubelerinden ya da bankaların internet şubesi üzerinden de hizmet alınmaktadır.

SMS kredi notu sorgulaması için ise Turkcell ya da Vodafone cep telefonundan kimlik numarası ve doğum yılı aralarında boşluk bırakılarak yazılarak oluşturulan kısa mesaj 1122 numarasına gönderilmelidir.