Findeks kredi notu insanların finans dünyasında hemen hemen her alanda kullanabildikleri bir unsurdur. Findeks kredi notunu kullanabileceğiniz yerleri öğrenmek için yazımıza göz atın.

Findeks kredi notu pek çok alanda kullanılan ve gerekli olan bir unsurdur. Findeks kredi notunuzu size gösterge olabilecek her yerde kullanmanız mümkündür. Özellikle de finans dünyasındaki yerinizi belirtmek açısından sizi yansıtan bir unsur olarak kullanabilir pek çok işinizin yürümesini sağlayabilirsiniz.

Findeks kredi notunuz sizin finans dünyasındaki göstergenizdir. Findeks kredi notunuzu sadece bankalardan kredi alırken değil pek çok kurumla iş yapmanız gerektiği zaman kullanırsınız.Ev kiralarken, iş kurarken, ortaklık kurarken ve daha pek çok alanda kredi notunuzun size lâzım olduğunu görürsünüz.

Kredi notunuzun bu gibi durumlarda size nasıl etki edeceği kredi notunuzun seviyesine bağlıdır. Kredi notunuz yüksekse kredi notunuzu kullanmanız size olumlu etki yapar ve işlerinizin yürümesini ya da onaylanmasını sağlar.  Ancak kredi notunuz düşükse işleriniz onaylanmaz aksine reddedilir ve kredi notunuzun size etkisi olumsuz olur.

Aşağıda kredi notunuzu nerelerde kullanabileceğinize ilişkin örnekler verdik.

Bankalardan Talepleriniz Olduğunda

Bankalardan kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı talep ettiğinizde kredi notunuzu kullanırsınız. Kredi notunuzun seviyesine bağlı olarak bankalar size cevap verirler. Bankadan ihtiyaç kredisi, konut kredisi, eğitim kredisi, taşıt kredisi ya da KOBİ kredisi talep ettiğiniz zaman, kredi kartı çıkarmayı talep ettiğiniz zaman ya da kredi kartı limitinizi artırma talebinde bulunduğunuz zaman kredi notunuza ihtiyacınız olacaktır.

Bankadan alabileceğiniz kredi tutarı kredi notunuza göre değişiklik gösterecek ve kredi notunuz düşük olduğunda alabileceğiniz kredi tutarı azalırken uygulanan faiz oranı yükselecektir. Kredi notunuz yüksek olduğunda alabileceğiniz kredi tutarı yükselirken, uygulanan faiz oranı düşecektir.

KOSGEB Destek Başvurularında

KOSGEB destek başvurusu yaptığınızda KOSGEB’in başvuru yapan kişiyi ayrıntılı olarak araştırdığını muhtemelen bilirsiniz. KOSGEB girişimci desteği, makine ve aksam desteği, iş büyütme desteği ve daha pek çok destek için başvuru yaptığınızda KOSGEB size kredi notunuzu sorar. Kredi notunuz destek alıp alamayacağınız konusunda KOSGEB’in varacağı sonucu etkileyen önemli bir unsurdur.

GSM Operatörlerinden Akıllı Telefon Satın Alma Sürecinde

GSM operatörlerinden faturalı tarifenize ek ödemelerle akıllı telefon almak istediğinizde operatörler kredi notunuza bakacaklardır. Artık kredi kartına taksitle telefon satın alma dönemi sona erdiği için operatörler müşterilerinin güvenilir olup olmadığını onların kredi notlarına bakarak anlamaktadırlar.

Ev Kiralama Sürecinde

Ev kiralamak istediğinizde ev sahibi ya da emlakçı sizin kredi notunuzu öğrenmek isteyebilir. Bu da sizin güvenilir bir kiracı olup olmadığınızı anlamaya yönelik bir inceleme isteğidir.

İş Kurma Sürecinde

İş kuracağınız zaman pek çok kuruma başvurmanız ve kurumlardan belirli onaylar almanız gerekir. Bu durumda özellikle kamu kurumları sizin kredi notunuzu öğrenmek isteyebilirler. Yine kredi notunuzun sonuca etkisi yüksek olur.

Ortaklık Kurma Sürecinde

Ortaklık kurmak istediğinizde ortağınız sizin kredi notunuza göre sizinle ortaklık kurmayı kabul eder ya da reddeder. Yani kredi notunuz bu aşamada oldukça fazla önem kazanacaktır.