Kredi notu ortalaması her geçen gün önemini arttırmaya devam ederken not ortalamasının hesaplanmasında farklı pek çok etken kullanılmaktadır. Ancak not ortalamasında en önemli etken hiç tartışmasız kredi notu hesaplanan kişinin ödeme alışkanlıklarıdır. Bankalar borcuna sadık olan ve tüm borçlarını düzenli ödeyen müşterilerini daha güvenilir kabul eder.

Kredi Notu Düşerse Ne Olur?

Kredi notunun düşmesi kişinin çok daha zor kredi onayı alabileceği anlamına gelirken aynı zamanda daha yüksek kredi faiz oranları üzeriden kredi kullandırılacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle kredi notunun mümkün olan en yüksek seviyede tutulması gerekir. Günümüzde araç kiralama firmalarından beyaz eşya satan mağazalara kadar pek çok firma, kişi ve kuruluş dahi müşterilerinin taksitli satış taleplerini kredi notu ortalamasına göre sonuçlandırmaktadır.

Faturanın Geciktirilmesi Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kişinin faturalarını ödeme düzeni genelde bankalar tarafından takip edilmez. Ancak bankadan otomatik ödeme talimatı verilen faturalar bankalar tarafından takip edildiği ve sistemde yer aldığı için bu faturaların düzenli ödenmesi çok önemlidir.

Faturanın geciktirilmesi ne yazık ki kredi notu düşme nedenleri arasında yer alır. Zaten otomatik ödeme talimatı genelde kredi notunu yükseltmek isteyen kişiler tarafından verilmekte olup bu faturaların düzenli olarak ödenmesi kredi notu ortalamasına olumlu bir etki yapmaktadır. Bankalar üzerinden ödenmeyen ve fatura düzenli ödeme talimatı verilmeyen faturalar ise sistemde yer almadıkları için not ortalamasını etkilemez.