Findeks kredi notunuz düşük mü çıktı? Bu durumda kredi notunuzu yükseltmek için uygulayabileceğiniz çok sayıda yöntem bulunmaktadır. 

Kredi notu hem iş yaşamınızda hem de bankalarla olan ilişkilerinizde son derece önemli bir yere sahiptir. Kredi notunuz ev kiralarken bile ev sahibiniz tarafından istenebilir. Çünkü artık insanların borcuna sadık olup olmadığı ve güvenilir olup olmadığı kredi notuna bakılarak anlaşılmaktadır.

Kredi notunuzu Findeks platformuna girerek sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzun düşük çıkması durumunda yapabileceklerinizi bilmeniz gerekir. Yani kredi notunuzu yükseltmek için neler yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için neler yapabileceğinizi yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunuz Düşük Çıkarsa Ne Yapmalısınız?

Findeks kredi notuzu sorguladığınızda kredi notunuz düşük çıkarsa öncelikle kredi notunuzun neden düşük çıktığını bulmanız gerekir. Yani kredi notunuzun düşük olmasına neden olan etmenleri bilmeniz gerekir. Düşük kredi notunuza müdahale etmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

Kredi Notunuzun Neden Düşük Olduğunu Bulun

Kredi notunuzu düşüren pek çok etken olabilir. Ödemeyi unuttuğunuz bir borcunuz yüzünden kredi notunuz düşük çıkabilir. Otomatik ödeme talimatı verdiğiniz ödemeleriniz için vadesiz hesabınızda yeterli bakiyeniz bulunmayabilir. Borçlarınızı sürekli olarak gecikmeli bir şekilde ödeme alışkanlığınız kredi notunuzu düşürebilir. Ayrıca kredi kartınızın ekstre borcu ödemelerini gecikmeli olarak yapabilirsiniz. Kredi kartınızın ekstre borcu ödemelerini yaparken sadece asgarî ödeme tutarını ödemeniz de kredi notunuzu düşürebilir. Ayrıca devlete olan borçlarınız da kredi notunuzu düşürecektir. Bu etkenlerden hangisinin sizin kredi notunuzu düşürdüğünü bulmanız gerekir.

Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Öncelikle Borçlarınızı Ödeyin

Kredi notunuzun neden düşük çıktığını tespit ettikten sonra yapmanız gereken şey kredi notunuzu yükseltmeye çalışmaktır. Bunun için öncelikle geciktirdiğiniz borçlarınızı ödemeniz gerekir. Ayrıca kredi kartınızın ekstre borcunun asgarî tutarından fazlasını ödemeyi alışkanlık hâline getirmeniz gerekir. Borçlarınız sizin kredi notunuzu düşüren en önemli etkendir. Borçlarınızı düzenli olarak ve zamanında ödemeniz ise kredi notunuzu yükseltir.

Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Ödeme Alışkanlıklarınızı Düzenleyin

Kredi notunuzun yükselmesi ve hem yüksek kalması için ödemelerinizi düzenli olarak yapmayı alışkanlık hâline getirmelisiniz. Eğer otomatik ödeme talimatı verdiyseniz ödemelerin başarılı olarak gerçekleşmesi için vadesiz hesabınızda yeterli bakiye olduğundan emin olmalısınız. Ödeme alışkanlıklarınızın olumlu olması için bir borcunuzun ödeme gününü geçirmemeyi alışkanlık hâline getirmeniz gerekir.

Kredi Notunuzu Türkiye Ortalamasının Üstüne Çıkarın

Kredi notunuzun yükselmesi ve iyi seviyede olması için yapmanız gereken şey kredi notunuzu Türkiye ortalamasının üstüne çıkarmaya çalışmaktır. Bu da ancak paranızı, borçlarınızı ve ödemelerinizi kararlı bir şekilde yönetmenizle mümkün olabilir. Yani siz bütün bunları iyi bir şekilde yönettiğiniz zaman aynı şekilde kredi notunuzu da yönetmiş olursunuz.

Findeks Not Danışmanım Hizmeti Alın

Findeks kredi notunuz düşük çıktığında kredi notunuzu yükselmek için yapmanız gerekenler konusunda kendinize güvenmiyorsanız Findeks Not Danışmanım hizmeti alabilirsiniz.