Findeks Kredi Notum Bankada Farklı Görünüyor

Borsa Ne İşe Yarar?

Findeks kredi notunuz bankada farklı görünebilir. Bu durumun çeşitli sebepleri vardır. Findeks platformunda kredi notu sorgulama işlemi yaptığınızda gördüğünüz kredi notu ile bankaya kredi başvurusu yaptığınızda size söylenen kredi notu arasında fark olabilir. Bu durumda ne yapacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

Bankaların işlem geçmişimizi kayıt altına aldığını biliyoruz. Bu işlem geçmişimizin kayıtlarından yararlanarak banka bize bir kredi notu veriyor. Ancak Findeks platformunda kredi notu sorgulama işlemi yaptığımızda karşımıza çıkan kredi notu ile bankada gördüğümüz kredi notu aynı olmayabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen paniklememeniz gerektiğini belirtelim.

Findeks kredi notunuzun banka farklı görünmesi olası bir durumdur ve bu durumun hem sebepleri hem de çözümü vardır. Öncelikle Findeks kredi notunuz farklı görünüyorsa burada bir sorun var demektir. Yakın zamanda bir borcunuzu kapattıysanız ya da tam tersi bir şekilde borçlandıysanız bu işlemlerin sisteme geçirilmesi ve kredi notunuza yansıtılması için biraz zaman gerekir.

Kredi Notunuzu Sorgulayın

Siz de bu yansıtma işlemi yapılmadan kredi notunuzu sorguladıysanız bankadan kredi talep ettiğinizde görünen kredi notunuz farklı çıkabilir. Kredi notunuzu sorguladığınızda size ait değerlendirmelerin bankalar tarafından seri bir şekilde yapıldığını düşünmemeniz gerekir. Söz konusu değerlendirmeler yavaş yavaş yapılır. Yani borcunuzu bir gün geciktirdiğinizde bu durum kredi notunuza hemen yansımaz. Aynı şekilde borcunuzu kapattığınızda ertesi gün kredi notunuzun hemen yükselmesi beklenemez. Bu yüzden yükseliş ve düşüş trendlerine yavaş yavaş geçildiğini bilmeniz gerekir.

Bankadaki kredi notunuzun Findeks platformunda yaptığınız sorgulamaya göre farklı olmasının bir nedeni de söz konusu bankanınKredi Kayıt Bürosu olup olmadığı ile ilgili olabilir. Bildiğiniz gibi Türkiye’deki herkesin kredi notları Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklanır. Kredi Kayıt Bürosu’na üye olan bankaların sayısı kuruluş aşamasında 9 iken daha sonra bu sayı 11’e yükselmiştir. Sizin kredi notunuzun farklı göründüğü banka Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’na üye olmayan bankalardan biri olabilir. Çünkü kredi notunuzun Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’na üye olmayan bankalara aktarılma işlemi uzun sürebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Şeker Finans'tan 30 Yıl Vadeli Konut Kredisi

Hangi Kredi Notu Geçerli Olur?

Findeks platformunda kredi notunuzu sorguladığınızda elde ettiğiniz kredi notu ile bankada görünen kredi notunuzun farklı olması durumunda hangi bilginin kullanılacağını merak edebilirsiniz. Bu durumda bankada görünen kredi notunuz kullanılacak yani geçerli olacaktır. Dolayısıyla bu bankaya kredi başvurusu yaptığınızda başvurunuz bu kredi notunuza göre değerlendirilecektir. Eğer kredi notunuz yüksek ya da düşük görünüyorsa buna göre kredi başvurunuza onay ya da red cevabı verilecektir.

Kredi notunuzun Findeks platformunda ve bankalarda farklı görünmesi gibi bir durumla karşılaştığınızda Findeks müşteri hizmetlerini arayarak bu durumu bildirebilirsiniz. Bu bildirimi yapmak için Fİndeks müşteri hizmetlerinin telefon numarası olan 444 4 552 numarasını aramanız yeterlidir. Böylece bir yanlışlık olup olmadığını anlayabilirsiniz. Nitekim böyle bir durumda kayıtların yanlış tutulma olasılığı da mevcuttur.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.