Findeks Kredi Notu Nedir?

Bankaların kurduğu Findeks kredi sistemi kişisel verilere göre finansal not ortalamasının alınmasıdır. Bu sistemde tüm bankaların veri tabanları ortak bir sisteme girilmekte, bu veritabanı üzerinden kimlik numarası girilerek kişinin kredili ürünleri kullanma ve bu ürünleri ödeme alışkanlıklarına göre performans değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Findeks Kredi Notu Sorgulama 

Findeks kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerin kullanabilecekleri farklı pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki Findeks internet sitesi üzerinden kredi notu sorgulaması yapmaktır.

Bunun için tek yapmanız gereken ücretsiz Findeks üyeliği işleminizi tamamlamaktır. Sizden istenen kişisel bilgilerini girerek not sorgulaması yapmanız sağlanır. Yine banka kredi notu hesaplama işlemlerinizi bankaların internet şubesi üzerinden krediler kategorisinde yapmanız sağlanır.

Kredi Notu Neden Düşer?

Bankalara olan ödemelerde gecikmeye düşmek kredi notunun düşmesi için rastlanılan ilk nedenlerden biridir. Bu nedenle ne olursa olsun mümkün olduğunca kredi notu seviyesinin korunması için bankalara olan ödemelerde son ödeme tarihi dikkate alınmalıdır. Son ödeme tarihi geçen borçlar kredi notunun hızlı bir şekilde düşmesine neden olur. Bunun yanı sıra kişinin yeni kredi kullanması durumunda da kredi riski yükseldiği için otomatik olarak kredi puanı düşmektedir.

Düşük Kredi Notuna Kredi 

Kredi notuna göre bankalar kredi başvuru değerlendirmesi yapmakta olup kolay kredi veren bankalar üzerinden yapılan başvurularda düşük kredi puanına kredi onayı verilebilmektedir. Ancak bunun için mutlaka düşük kredi notuna kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunulması çok önemlidir.