Bankalar üzerinden kredi kullanmak isteyen ya da kredi kartı almak isteyen kişilerin değerlendirme sürecini oluşturan kredi istihbarat süreci içinde ilk olarak bakılan kriter kişinin kredi notu ortalamasıdır. Bankalar kendi aralarında kurdukları ortak sistem sayesinde başvuru formu dolduran kişilerin sadece saniyeler içinde kredi notu sorgulaması işlemlerini gerçekleştirerek karar verebilmektedir.

Günümüzde yüksek kredi notu ortalaması hem kredi başvuru formu dolduran kişinin kolay kredi onayı almasını hem de daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanmasını sağlamaktadır. Peki, Findeks kredi notu yükseltme teknikleri nelerdir?

  • Mutlaka her türlü kredi ödemesi ve kredi kartı ödemesi için son ödeme tarihlerine uygun olarak ödeme planı oluşturun. Asla borcunuzu ödeme konusunda gecikmeye düşmeyin.
  • Kredi kartı borcunu öderken kredi kartı asgari ödeme tutarı yerine borcun toplamını yatırın. O ay borcun hepsini ödeme imkanınız yoksa da gecikmeye düşmemek adına en azından asgari ödeme tutarını yatırmaya çalışın.
  • Kredi notunu etkileyen en önemli faktör sizin borcunuzu olan ödeme düzeniniz yani borç ödeme sorumluluğunuzdur. Borcunu gününde ödeyen kişilerin kredi notu ortalamaları istikrarlı bir şekilde yükseltilir.
  • Kısa sürede kredi notunu yükseltmek için ise atılabilecek tek ve en etkili adım mevcut bulunan kredi kartı borcu ile kredi borcu rakamlarının sıfırlanmasıdır. Kişinin kullandığı her kredili hesap ve kredi tutarı borçlanma riskini arttırdığı için buna paralel olarak kredi notunu düşürür. Borçlar kapatıldığı zaman bu risk düşeceği için otomatik olarak kredi notu yükselir.