Bankalardan kredi çeken ya da kredi kartı kullanan kişilerin dikkat etmeleri gereken önemli konulardan biri de kredi notu ortalamalarını koruyabilmek adına mutlaka ödemelerini düzenli yapmalarıdır. Findeks kredi notu sisteminin en önemli özelliği artık kişilerin yapmış oldukları kredi başvurularının sonuçlandırılmasında bankaların ilk olarak kredi notu ortalamasını temel almalarıdır.

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler Findeks internet sitesi üzerinden, bankaların internet şubeleri üzerinden ve cep telefonu operatörleri aracılığı ile SMS yollayarak kredi notu sorgulama hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Ancak ücretsiz kredi notu öğrenme hizmetinden yararlanılması sadece ilk kez Findeks kredi notu sitesi üzerinden hizmet almak isteyen kişilere yönelik olarak bir defaya mahsus olarak sunulmaktadır.

Bunun dışında Findeks kredi notu ücretsiz olarak öğrenilememektedir. Kredi notu sorgulama ücreti olarak ödenecek olan tutar ise kişinin kullandığı sorgulama kanalına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin Findeks internet sitesi üzerinden yapılan sorgulamalarda 4.50 lira ücret talep edilirken Turkcell kredi notu sorgulaması için SMS ile kredi notu öğrenme yönteminden yararlanan kişilerden ise 9 lira ücret talep edilmektedir.