Findeks kredi notu artık bankaların kredi kartı ve kredi onayı vermeden önce başvuruda bulunan müşterilerini değerlendirmek adına kullandıkları en önemli veridir. Değerlendirilen kişinin mali durumunu göz önüne seren bu sistemde banka kredi onayı vermeden önce bu referans not değerini baz alır ve buna göre kredinin onayına ya da reddedilmesine karar verir.

Findeks kredi skoru yüksek olan kişilerin kredi başvuruları çok daha kısa sürede onaylanırken kredi notum düşük diyen kişilerin ise ne yazık ki kredi onayı almaları zorlaşmaktadır. Üstelik kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar dahi yüksek tutarlı kredilerde onay verme taraftarı değillerdir. Kredi notu ekside olan kişilerin ise kredi almaları nerede ise imkansızdır. Özellikle de kara liste adı verilen ve kredi borçlarını ya da kredi kartı borcu ödemelerini yapmayan kişilerin girdiği listede yer alan kişilerin kredi almaları kesinlikle mümkün değildir.

Zaten bankalar bu listeyi bu amaçla oluşturmakta olup listenin ana amacı kredi borcunu ödemeyen kişilerin cezalandırılarak bir daha kredi almalarını engellemek, bu sayede de bankalara olan borçların düzenli olarak ödenmesini teşvik etmektir. Çünkü bir kere kara listeye giren kişilerin bir daha kredi kartı kullanmaları ya da kredi onayı almaları kesinlikle mümkün olmamaktadır.

Sizlerde Findeks Kredi Notu TC Kimlik Numarası ile sorgulama işlemi yaparak bankalardan kredi başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacagını veya finansal durumunuzu çok rahatlıkla öğrenebilirsiniz