Findeks kredi notu sorgulama 2018 ile sizlerde artık bankalarda kredi kullanırken olmazsa olmazı olan kredi notu sorgulama işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.Bankalardan kredi başvurusu yaptığınızda sizlerin son 5 yıllık dönem içerisinde yapmış olduğunuz finansal işlemlere göre belirlenen kredi notu puanınız artık hayatımızda önemli bir yere sahiptir.

Kredi notu günümüzde pek çok etmene bağlı olarak aylık yenilenmektedir, Fakat ağırlıkta aşağıdaki etmenlere bağlı olarak kredi notu belirlenmektedir.

  • Kredi ödeme zamanları ve geciktirme süreleri
  • Çekilen kredilerin miktarı
  • Adınıza düzenlenmiş çekler veya yazılmış çekler
  • Adınıza düzenlenmiş olan faturalar

yukardaki etmenler kredi notunuzu belirleyen önemli etmenler arasında yer almaktadır.Eğer kredi notunuz düşük ise bankalardan kredi kullanma ihtimalinizde o kadar düşük olacaktır.Sizlerde bankalardan finansal işlem yaparak veya bankalara olan kredi borçlarınızı ödeyerek hızlı bir şekilde kredi notu yükseltme işlemi yapabilirsiniz.

Günümüzde kredi notu sorgulama yapmanın pek çok yöntemi vardır.İsterseniz findeks üzerinden kredi alarak rahatlıkla kredi sorgulama işlemi yapabilirsiniz.Ayrıca gsm operatörler 7 ile 10 tl arasında bir ücret karşılığıda kredi notu sorgulama işlemi yapmaktadır.Bunun yanı sıra bankalardan kredi kullanacağınız zaman bankalar sizin adınıza ücretsiz kredi notu sorgulama işlemide yapmaktadırlar.

Findeks, Türkiye’de aktif olarak hizmetlerine devam eden 9 bankanın bir araya gelerek kurduğu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) isimli kuruluşun bir servisi olarak yayın hayatına başlamıştır. Televizyon ve internet mecralarında yayınlanan reklamlarıyla Türk insanının aşina olduğu Findeks ile kredi notu sorgulayabilmek, risk raporu alabilmek ve finansal hayatınıza dair değerlendirmelere uygun fiyatlar karşılığında ulaşabilmek mümkündür.

Kredi notu nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere kredi notu, bugüne kadar tüm bankalardan aldığınız kredili ürünlerle ilgili ödeme performansınızın ölçüldüğü kişiye özel bir rapordur. Ne kadar çok kredi aldığınız, kredilerin borcunu ne kadar geciktirdiğiniz gibi kriterler ışığında kredi notunuz hazırlanır. Bu özelliğiyle kredi notu, bir kişinin finansal karnesi olarak da değerlendirilebilir. Ancak kredi notunun oluşabilmesi için başvuruyu yapanın son 5 yıl içinde kredi kartı veya kredi kullanmış olması gerekmektedir.

Riskli ve orta riskliden başlayarak iyi ve çok iyiye kadar giden bir başarı aralığında değerlendirilen kredi notu, 0’dan 1900’e kadar olan bir aralık üzerinden de puanlanır. Kredi notu puanınız ne kadar yüksek ipotek ve kefil olmaksızın kredi başvurusu yapma ihtimaliniz o kadar artacaktır. Eğer kredi notu sorgulaması yaptığınızda 1500’den aşağıda bir puan karşınıza çıkıyorsa, bankalara yapacağınız kredi başvuruları olumsuz sonuçlanabilir.

Puanınızı artırmak için uygulayabileceğiniz en makul ve kolay yöntem, ödemelerinizi günü gününe yapıyor olmaktır.

Kredi notu ne işe yarar?

Bankalar kredi başvurusunda bulunan kişilerin borcuna ne kadar sadık olduğunu, önceden ne kadarlık kredi kullandığını ve ödemelerini düzenli yapıp yapmadığını öğrenmek isterler. Bunun yolu da kredi notu almaktan geçer. Kredi notu ortalamanın üzerinde bir müşterinin kredi başvurusunun hızla onaylanabilmesi bu sayede mümkündür

Bunun yanı sıra bireysel olarak da kredi notu, kişilerin bankalarla arasının ne kadar iyi olduğunu gösteren bir belgedir. Yeni bir ortaklık kurmak için planlar yaptığınız kişinin kredi notuna bakarak onun bankalar nezdinde ne kadar itibarlı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kredi notu yüksek kişiler daha düşük faizli kredi çekebilir, bankanın bireysel hizmet yöneticileri onlara daha kolay güven duyabilir ve memnun edilmesi gereken itibarlı bir müşteri olarak muamele görür.

Kredi notu nasıl sorgulanır?

Türkiye’deki çoğu bankanın müşterisi, doğrudan bankanın online işlemler bölümünden kredi notu sorgulaması için başvuruda bulunabiliyor. Ancak bunun en hızlı ve aracısız yolu, findeks.com adresini ziyaret ederek kredi notu sorgulaması yapmaktan geçer.

Bu yolla KDV dahil yalnızca 5,31 TL karşılığında dileyen herkes kredi notunu sorgulayabilir. E-posta adresinize gönderilen PDF formatındaki raporda kredi notunuzun değerlendirmesi, toplam puanı ve Türkiye standartlarına göre ne durumda olduğunuza dair bilgiler yer alacaktır. Şayet puanınızın çok az olduğunu düşünüyorsanız, yine Findeks’in bir hizmeti olan “Not danışmanım” uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Öte yandan Findeks, 12 ay boyunca geçerli aylık kredi notu gönderim servisi de sunuyor. Klasik, gold ve premium paketlerinden oluşan bu servis kapsamında müşteriler aylık çok daha indirimli fiyatlar karşılığında notlu risk raporunun yanı sıra izleme ve uyarı hizmetinden de faydalanabiliyorlar.

Kredi notu puanı nasıl yükseltilir?

Findeks tarafından geliştirilen özel bir algoritmayla hesaplanan kredi notu puanına en yüksek etkiyi yüzde 35’lik oranla kredileri geri ödeme düzeni yapar. Ödemelerde meydana gelecek en ufak bir aksaklık, puanınızın düşmesine sebep olur. Son 5 yıl içinde çok fazla kredi başvurusu yaptıysanız da riskli kategoriye dahil olabilirsiniz. Kredi ve kredi kartı borcu ödemelerini tek bir yere toplamak ve ödemeleri düzenli yapmak, kredi notu puanınızın artmasını sağlayacaktır.