Findeks Kredi Notu Nedir?

Bankaların geliştirdikleri özel bir ortalama sistemi olan Findeks kişilerin bankaya olan borçlarını ödeme konusunda teşvik edilmesini sağlamak amacı ile kurulmuştur. Sistem kimlik numarası üzerinden kişinin bankalar üzerinden kullandığı kredili hesap ve ürünler ile bunların ödemelerini takip etmekte, yapılan ödeme düzenleri, aylık gelir tutarı, kredi kullanım yoğunluğu gibi değişkenlere bağlı olarak kredi notu hesaplaması gerçekleştirmektedir.

Findeks Kredi Notu Öğrenme 

Bankalar kredi kullanmak istiyorum diyen müşterilerinin kredi başvurularını değerlendirme sürecinde ilk olarak kredi notu ortalamalarını temel almaktadır. Kredi notu ortalaması düşük olan kişilerin ne yazık ki kredi kullanmaları son derece zordur. Yine düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunmakla beraber ancak bu bankaların uyguladıkları kredi faiz oranları son derece yüksek tutulmakta ve kredi kullanılması için izin verilen kredi tutarı da son derece düşük tutulmaktadır.

TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama 

Findeks internet sitesi üzerinden kimlik numaranız ile kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Üstelik ilk kez kredi notu sorgulaması yapacak olan kişiler için de ücretsiz kredi notu öğrenme hizmeti verilmektedir. Bunun için Findeks üyeliği işleminizi ücretsiz olarak tamamlamanız yeterli olacaktır. Daha sonra açılan sayfada kredi notu sorgula butonunu tıklayarak not ortalamanızı öğrenebilirsiniz.

SMS İle Findeks Kredi Notu Öğrenme 

Turkcell ve Avea hat kullanıcıları kısa mesaj ile kredi notu sorgulaması yapabilmektedir. Bunun için cep telefonunuzun kısa mesaj bölümünden kimlik numaranızı ve bir boşluk bıraktıktan sonra dört haneli doğum yılınızı yazdıktan sonra oluşturduğunuz bu kısa mesajı 1122 numarasına göndermeleri gereklidir. Ardından kredi notu ortalamanız tarafınıza yine kısa mesaj olarak gönderilecektir.