Özellikle de bankalar üzerinden kredili işlem yapmak isteyen kişilerin son derece sık duydukları kredi notu yeni geliştirilen bir sistemdir.

Son yıllarda tüketicileri koruyan pek çok kanunun uygulamaya girmesi ile beraber bankaların kredi borcunu ve kredi kartı borçlarını yatırmayan kişilerin üzerindeki yaptırım güçlerinin zayıflaması ile beraber yeni arayışlara giren bankalar kredi notu sistemini hayata geçirmiştir.

Findeks Kredi Notu 

Ülkemizde halihazırda hizmet vermeye devam eden 9 büyük bankanın gerçekleştirdiği ortak girişimler sonucunda kurulan Kredi Kayıt Bürosu projesinin bir ayağı olarak ta Findeks sistemini kurmuştur.

Bu sistem kişinin kimlik numarası üzerinden bankalar üzerinden gerçekleştirdiği tüm işlemlerin görülmesini sağlarken aynı zamanda kredili ürünleri kullanım oranları ile bu ürünlerin ödeme düzenlerine göre belirli bir ortalama hesabı yapmaktadır. İşte yapılan bu ortalama hesabına kredi notu adı verilmektedir.

Kredi Notu Sorgulama / Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 

Bankalardan kredili mevduat hesabı açtırmak, kredi kartı almak ya da kredi kullanmak gibi ürünleri tercih eden herkesin belirli bir kredi notu ortalaması bulunur. En düşük kredi notu olarak sıfır kredi notu uygulanırken en yüksek kredi notu puanı ise 1900 puandır. Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerin Findeks internet sitesi üzerinden kredi notu sorgulaması yapması mümkündür.

Zaten ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti sadece ilk kez kredi notu sorgulaması yapacak olan kişilerin Findeks internet sitesi kullanmaları durumunda mümkün olmaktadır. Buna ek olarak SMS ile kredi notu sorgulaması ve bankalardan kredi notu öğrenme hizmetleri de bulunmaktadır.