Kredi notu hesaplaması için kullanılan veriler günlük olarak güncellendiği için kredi notu ortalaması da düzenli aralıklarla güncellenmektedir. Eskiden aylık olarak güncellenen kredi notu sistemi günümüzde ise günlük olarak güncellenmektedir. Sistemde kullanılan veriler günlük olarak güncellenmekte olup yaşanan aksaklıklar sisteme 2 günde yansıtılmaktadır.

Kredi Notu Neden Yükseltilmeli?

Bu nedenle kredi kartı borcu ödemesinde ya da kredi ödemesinde gecikmeye düşmeleri durumunda kredi notu ortalaması aynı gün değil bir sonraki gün düşürülecektir. Yani kredi güncel notu ile yapılan başvuru sonucu yapılan kredi notu sorgulaması ile elde edilen puan günlük verilere dayanmaktadır.

Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi onayı almaları son derece zor olacağı için kredi notu seviyesinin mümkün olan en yüksek seviyede tutulması sağlanmalıdır. Kredi notunuz yüksel olma durumunda tüm bankalarda istediğiniz tutarda rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

  • Bankalara olan ödemelerinizi mutlaka düzenli yapın. Asla kredi borcu ve kredi kartı borcu ödemelerinizi geciktirmeyin.
  • Kredi kartı ödemelerinizde mümkün olduğunca kredi kartı asgari ödeme tutarı yerine toplam borç tutarını yatırın. Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum dediğiniz durumlarda ise mutlaka kredi kartı asgari ödemesini yaparak gecikmeye düşmemeye çalışın.
  • Bankalar ile olan ilişkilerinizi sıcak tutmaya çalışın. Bankadan hesap açtırmak bu konuda atacağınız ilk adım olsun. Hesap açın ve sık sık hesaptan para çekin, para yatırın, otomatik ödeme talimatı verin ve düzenli tüm ödemelerinizi hesabınız üzerinden yapın.
  • Kredi kartı kullanın, kredi kartınız yoksa bankamatik kartı kullanarak ödemelerinizi gerçekleştirin.