Findeks Kredi Notu Anında Nasıl Öğrenilir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Findeks kredi notunuzu anında öğrenmek oldukça kolaydır. Findeks platformu sayesinde kredi notunuzu çok kolay ve hızlı şekilde öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu anında öğrenmek için neler yapmanız gerektiğini yazımızda bulabilirsiniz. 

Kredi notu bankalarla aranızın nasıl olduğunu gösterene çok önemli bir göstergedir. Kredi notunuzu öğrenmeniz ödeme alışkanlıklarınızı düzeltmek ve kredi talebinde bulunurken bilinçli olmanız açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye’deki tüm vatandaşların kredi notları ve risk raporları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) vatandaşların finansal durumlarını öğrenmeleri ve kendi durumlarını takip etmeleri için Findeks bilgilendirme platformunu oluşturmuştur. Findeks platformu kayıt olması ve kullanması oldukça kolay bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi notunuzu öğrenmek ve risk raporunuzu almak için bu platformu kullanabilirsiniz. Ancak bunun için platforma üye olmanız zorunludur. Üstelik bu üyeliğiniz sırasında vereceğiniz bilgiler tamamen doğru ve gerçek olmalıdır. Sahte üyelik açılması mümkün değildir. Çünkü sistem üyelikleri nüfus cüzdanı bilgileriyle ve cep telefonu numarasıyla doğrulamaktadır.

Kredi notu bankaların çok öndem verdiği başlıca göstergelerden biridir. Bankalardan birine kredi talebinizle başvurduğunuz zaman banka hemen sizin hakkınızda bilgilere ulaşır. Bu bilgiler arasında kredi notunuz da bulunur. Kredi notunuz sizin borç ve hesap bilgilerinizi verdiği gibi ödeme alışkanlıklarınızı da gösterir. Yani ne kadar riskli bir müşteri olduğunuzu bankalara kredi notunuza bakarak öğrenirler. Kredi notunuzu oluşturan unsurlar şunlardır: Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) ve Diğer unsurlar (%10). Kredi notunuzu oluşturan unsurlar aslında sizin ödeme alışkanlıklarınızla doğrudan ilgilidir. Kredi kartı borcunuzun ne kadarını ödüyorsunuz? Kredi borcunuzun taksitlerini zamanında ve düzenli olarak ödüyor musunuz? Alıp da ödemediğiniz kredi var mı? Kara listede misiniz? Daha önceli 15 yıl içinde kara listeye girmiş misiniz? Kredi kartı borcunuzu düzenli öder misiniz? Bunun gibi daha pek çok soruyu size tek tek yönelterek ya da bunları tek tek araştırarak vakit kaybetmektense bankalar bir sayıya bakarak size kredi verip vermeyecekleri konusunda karara varabilirler.

Findeks kredi notunuzu anında öğrenmek istiyorsanız Findeks platformuna T.C. kimlik numaranız ve bankalarda kayıtlı güncel cep telefonun numaranızla üye olmanız gerekir. Bu üyeliğinizi istenen nüfus cüzdanı bilgilerinizi sisteme girerek teyit etmeniz gerekir. Ardından kredi notunuzu 4 TL karşılığında öğrenebilirsiniz. Eğer her ay size kredi notunuzun ve risk raporunuzun gönderilmesini isterseniz bu durumda Findeks üyelik paketlerinden yararlanabilirsiniz. Findeks üyelik paketleri son derece avantajlıdır. Bunların ödemeleri aylık olarak yapılır. Findeks kredi notunuzu öğrenme talebi gönderdiğinizde kredi notunuz size hem SMS ile hem de e-posta ile gönderilecektir. Ayrıca kredi notunuza ait bir raporun PDF dosyasını da görüntüleyebilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.