Findeks kayıt olma işleminin nasıl yapıldığını merak eden çok sayıda kişi vardır. Findeks kayıt olma işlemi kolay olsa insanlar bir rehbere ihtiyaç duymaktadırlar. Findeks kayıt olma yani üyelik işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için yazımıza göz atın.

Findeks kredi notu sorgulama, öğrenme ve kredi notu hizmetleri alma platformudur. Bu platform kredi notunu öğrenmek isteyen vatandaşlara hizmet vermesi için Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuştur. Kredi Kayıt Bürosu Türkiye’de vatandaşların kredi notlarını kaydeden ve hem bankalarla hem de şirketlere paylaşan kurumdur. Bu kurum kredi notlarının muhafaza edilmesi ve güvenli bir şekilde paylaşılması gibi önemli bir işi yapmaktadır. Findeks de vatandaşlara kredi notlarını öğrenme hizmeti vermektedir. Vatandaşların bu platforma girerek kredi notu sorgulama işlemi yapması ve kredi notu ile ilgili diğer hizmetleri alması mümkündür.

Findeks platformu sadece kayıtlı olan vatandaşlara hizmet vermektedir. Ancak bu platforma üye değilseniz, Findeks üyesi olan başka bir kişi de sizin izninizle kredi notunuza bakabilir. Bu işlem sırasında kredi notunu sorgulamak istediğiniz kişiye sistem bir SMS gönderir. Ancak o kişinin SMS’i onaylaması hâlinde sizin ilgili kişinin kredi notunu öğrenmeniz mümkün olmaktadır. Bu işlem için standart kredi notu sorgulama işlem ücreti alınır. Bu ücret bilgisini ve diğer ayrıntıları yazımızın devamında bulmanız mümkündür.

Findeks platformuna kayıt olmak için ihtiyacınız olan bilgiler T.C. kimlik numaranız, cep telefonu numaranız ve nüfus cüzdanı bilgilerinizdir. Findeks sistemi sizin siz olduğunuzdan emin olmak için nüfus cüzdanı bilgilerinizi girmenizi ister. Bu yüzden önce T.C. kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı ve sonra nüfus cüzdanı bilgilerinizi girersiniz. Sisteme girdikten sonra güvenlik resmi seçersiniz. Sonra da sisteme her girişinizde size SMS ile tek kullanımlık bir şifre gönderilir. Bu şifreyi girerek ve güvenlik resminize onay vererek sisteme giriş yaparsınız.

Findeks platformuna kayıt olmak için yukarıda sıraladığımız adımları izlemeniz şarttır. Daha sonra sisteme üyeliğiniz gerçekleşir. Findeks platformuna üye olmak ücretsizdir. Ancak platformda yaptığınız işlemler için ücret ödersiniz. Findeks platformuna üye olduktan sonra kredi notunuzu sorgulayabilir, notlu risk raporunuzu alabilir ya da sadece risk raporunuzu alabilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemi için 4,72 TL ödersiniz. Diğer işlemlerin ve aldığınız hizmetlerin fiyatları farklıdır. Ancak Findeks, kredi notunuzu her ay sorgulayan biriyseniz ve her ay risk raporu ve benzeri hizmetler almak istiyorsanız size Findeks üyelik paketlerini önermektedir. Findeks üyelik paketleri sorgulamalarınıza ve işlemlerinize tek tek ücret ödemekten daha avantajlı ve daha ucuzdur. Findeks Klasik Üyelik Paketi, Findeks Gold Takipçi Üyelik Paketi, Findeks Gold Danışmanlık Üyelik Paketi ve Findeks Premium Üyelik Paketi olmak üzere dört adet üyelik paketi mevcuttur. Bu paketlerden kendinize uygun olan birini seçerek yıllık olarak kullanabilir ve ücreti aylık olarak ödeyebilirsiniz.