Findeks Karekodlu Çek Raporu Nedir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Findeks karekodlu çek raporu sayesinde size çek yazan kişilere güvenip güvenemeyeceğinizi öğrenmeniz mümkündür. Bu yeni hizmet Findeks tarafından verilmektedir ve dünyada bir ilktir. Findeks karekodlu çek raporu hakkında ayrıntılı bilgi yazımızda.

Çek yazmak ve çek almak günümüzde pek güvenilir bir sistem değildir. Çekler her ne kadar borçlanma araçları arasında en çok kullanılan yöntem olsa da karşılıksız çıkan çek sayısının artması insanları yormakta ve mağdur etmektedir. Bankaların, karşılıksız çıkan çekler için bir miktar para vermesi ve kişinin icra müdürlüğüne başvurarak kişi hakkında suç duyurusunda bulunması da aynı derecede yorucu işlerdir.

Findeks, çek yazma ve çek alma konularında insanların yaşadığı mağduriyeti sona erdirmek ve bu konuda modern bir sistem yaratmak için Findeks karekodlu çek sistemini oluşturmuştur. Bu sistem sayesinde artık çek üzerindeki karekoddan yararlanarak Findeks aracılığıyla pek çok bilgi edinebileceksiniz. Karekodu Findeks Mobil uygulaması ile tarattığınızda karşınıza hem çek yaprağı hakkında hem de çeki yazan kişinin çek ödeme geçmişi hakkında ayrıntılı bir rapor gelecektir.

Karekodlu Çeklerin Kullanımı Zorunludur

Karekodlu çeklerin kullanımı 1 Ocak 2017 tarihinde zorunlu hâle gelmiştir. Bununla ilgili karar Resmî Gazetede yayımlanmıştır. Artık Karekodlu çekleri Türkiye’de çek defteri veren tüm bankalardan almanız mümkündür.

Findeks karekodlu çek sistemi çek alan kişilerin çeki yazan kişi hakkında ayrıntılı bilgi edinmesini sağlamaktadır. Bu sayede alacaklı olan kişiler risklerini yönetebilmektedir. En önemlisi de bir çekin karşılıksız olup olmadığını anlayabilmenin mümkün olmasıdır. Bunların yanı sıra sahte çekler ya da artık dolaşımdan olmayan çekler de ayırt edebilmektedir. Findeks karekodlu çek raporu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve karekodlu çek örneklerini incelemek için kkc.com.tr internet sitesini ziyaret etmeniz mümkündür.

Findeks Karekodlu Çek Raporu Nasıl Alınır?

Findeks karekodlu çek raporu almak kolaydır. Bunun için karekodlu bir çeki elinize alarak çekin üzerindeki karekodu Findeks Mobil uygulama aracılığıyla okutmanız yeterlidir. Böylece Findeks karekodlu çek raporunu alırsınız. Bu raporda çekle ilgili çok sayıda bilgi bulunur. Bu bilgiler çekin dolaşımda olup olmadığı, çek yaprağının üzerindeki bilgilerin doğru olup olmadığı ve keşidecinin yani çeki düzenleyen kişinin ya da kurumun ödeme geçmişi ile ilgilidir.

Findeks Karekodlu Çek Raporunda Bulunan Bilgiler

  • Çeki düzenleyen kişi ya da kurum adı ve soyadı
  • Çeki düzenleyen kişinin ya da kurumun 0 ila 1000 arasındaki çek endeksi
  • Düzenlenen ilk çekin ibraz tarihi ve son çekin ibraz tarihi
  • Çek yasağı, çek numarasına dair tedbir karası ve iflas kararı olup olmadığı
  • Yazılan ve ödenen çeklerin sayısına dair bilgiler yer alır.

Findeks Mobil Uygulama ile Karekodlu Çek Taranabilir

Findeks mobil uygulamayı telefonunuza indirdiğinizde karekodlu çeki taramanız ve Findeks karekodlu çek raporunu almanız mümkündür. Bunun için çeki düzenleyen kişiden bir onay almanız gerekmemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.