Türkiye’de bankacılık yasaları hakkında yapılan düzenlemeler ile beraber tüketicilerin borçlardan dolayı yaşadıkları kanuni sorumluluklarının hafifletilmesi bankaları yeni yaptırımlar arama zorunda bırakmıştır. Bu noktada ülkemizde hizmet veren en büyük bankaların ortak girişimler ile Kredi Kayıt Bürosu kurularak Findeks kredi notu sistemi hayata geçirilmiştir.

Findeks Kredi Notu 

Findeks ile çalışan bankalar sıralamasında ülkemizde hizmet veren tüm bankalar yer alırken aynı zamanda pek çok finans kuruluşu da verilerini sisteme aktararak mali kayıtlarını paylaşmaktadır. Yani Findeks sistemini kuran 9 banka olmakla beraber bu sisteme bilgi aktaran 200’den fazla finans kuruluşu bulunmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Bankaların ve finans kuruluşlarının tüm kredili ürünlerin hem kullanma sıklığı hem de kullanılan ürünlerin ödeme düzenleri gibi farklı kriterlerin ortalaması sonucu elde edilen veriye kredi skoru ya da kredi notu adı verilmektedir. Findeks kredi notu puanı kişinin aynı zamanda mali karnesi anlamına da gelmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Düşük kredi notu ortalaması hem daha zor kredi onayı alınması hem de daha yüksek kredi faiz oranları ile kredi kullanılması anlamına gelmektedir. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen ya da uzun vadede kredi kullanma planları bulunan kişilerin mutlaka yüksek kredi notu ortalaması için çabalaması gerekir. Kredi notunun düşme nedenleri arasında bankalara olan borçların ödenmesinde gecikmeye düşmek ilk sırada yer alırken, yeni kredi kullanmak, kredi kartı limitini doldurmak gibi farklı nedenlerde bulunmaktadır.