Gelir belgesi olmayan kişilerin yaşadıkları büyük sıkıntılardan biride ihtiyaç kredisi kullanma aşamasında başvurularının kabul edilmemesidir. Bankalar kredi kullanmak isteyen müşterilerinin mutlaka aylık düzenli bir gelire sahip olmasını ve bu geliri çeşitli belgeler ile ispatlamasını istemektedir.

Ancak gerek maaşının bordroda daha yüksek olmasına rağmen düşük göründüğü durumlarda gerekse de sigortasız çalışan kişilerde maaş  bordrosu kredi kullanma konusunda oldukça ciddi sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Maaş bordrosuz kredi veren bankalar arasında yer alan Finansbank gelir belgesiz kredi kullandırmakta olup ancak bunun yerine ek belgeler talep etmektedir.

Aslında bankaların en önemli önceliği kullandırmış olduğu kredilerin geri dönüşü konusunda sıkıntı yaşamayacaklarından emin olmak istemeleridir. Bu nedenle kredinin geri ödemesinde mutlaka müşterilerinin aylık taksit tutarlarını ödemelerini sağlayacak kadar düzenli gelire sahip olmalarını isterler. Gelir belgesi bankanın bu konuda güvenebileceği en önemli veridir. Gelir belgesi olmayan kişiler için ise Finansbank maaş yazısı, kira kontratı, vadeli mevduat hesabı cüzdanı gibi ek gelir kaynaklarını gösteren belgeleri de kabul etmektedir.