Fed politika faiz oranını 25 baz puan artırma kararı aldı. Böylece ABD Merkez Bankası politika faizini yüzde 0,75 – 1,00 aralığına yükseltmiş oldu. 

FOMC Mart ayı toplantısından beklendiği üzere faiz artışı kararı çıktı. Bej kitap raporu yayımlandığında zaten FOMC toplantısından faiz artış kararı çıkması bekleniyordu. Öyle de oldu. FOMC toplantısında gösterge faiz oranının yüzde 0,50 – 0,75 aralığından 0,75 – 1,00 aralığına çıkarılmasına karar verildi. Bu kararın etkileri çok hızlı oldu.

Karar 10 FOMC Üyesinin 9’unun Oyu ile Alındı

FOMC toplantısı Fed Başkanı Janet Yellen liderliğinde yapıldı. Buna göre 10 FOMC üyesinden 9’u gösterge faiz oranının artırılması yönünde oy verdi. Sadece Fed Minneapolis Başkanı Neel Kashkari gösterge faiz oranının 0,50 – 0,75 aralığında tutulması yönünde oy kullandı.

FOMC yani Federal Açık Piyasa Komitesi Mart ayı toplantısında alınan kararlar konusunda açıklamalar yapıldı. Açıklamada faiz oranının artırılmasına yönelik karar alınmasının gerekçelerine de yer verildi. Açıklalar şu şekilde yapıldı: “Gerçekleşen ve beklenen iş gücü şartları ve enflasyon ışığında FOMC federal fonlama oranını yüzde 0,75 – 1,00 aralığına çıkarma kararı aldı.”

2006’dan Bu Yana Üçüncü Faiz Artışı

Fed faiz artışını öncelikle 2006 yılının Haziran ayında gerçekleştirmişti. Daha sonraki ilk faiz artışını 2015 yılının Aralık ayında ve ikinci faiz artışını 2016 yılının Aralık ayında yapmıştı. Yani Fed faiz artışı kararlarını FOMC toplantılarında bir yıl arayla almıştı. Bunun ardından son faiz artışı kararını yapılan son toplantıda aldı. Mart ayı FOMC toplantısından faiz artışı kararı çıktı. Ancak FOMC toplantılarından bu yıl iki faiz artışı kararının daha çıkması bekleniyor.

FOMC toplantısında ayrıca ABD ekonomisine yönelik beklentilere de değinildi. Yapılan faiz artışının ardından beklentiler üzerinde güncellemeler yapıldı. Aralık ayında ortalama büyüme tahminleri 2018 yılında yüzde 2 ve 2019 yılında yüzde 1,9 seviyesinde iken daha sonra bu beklentiler 2018 yılı için yüzde 2,1 ve 2019 yılı için yüzde 1,9 şeklinde güncellendi.

FOMC Üyelerinin İşsizlik Oranı Beklentileri 

FOMC üyeleri toplantıda işsizlik oranı beklentilerini de açıkladı. Buna göre ortalama işsizlik oranı beklentileri sabit tutuldu. Toplantıda ortaya konulan beklentilere göre işsizlik oranı 2017, 2018 ve 2019 yıllarında yüzde 4,5 olabilir.

Aralık ayında yapılan FOMC toplantılarından sonra hatırlayacağınız üzere Fed’in 2017 yılında üç faiz artışı kararı alabileceği söylenmişti. Nitekim öyle de oldu. FOMC üyeleri 2017 yılında üç faiz artışı yapılacağını ön görüyor.

Fed’in Faiz Artışı Kararına Tepkiler

Fed’in faiz artışı kararı almasından ve FOMC toplantısından çıkan kararlardan sonra uluslararası piyasalar karara tepki verdi. Buna göre dolar 3,69’un altına indi. Euro da doların verdiği tepkiyi takip etti ve 3,95’in altına indi.

Fed’in 25 baz puan artışının ardından en büyük tepkiyi altının ons fiyatı verdi. Buna göre altının ons fiyatı 1202 dolar seviyesinde iken daha sonra bu fiyat 1210 doların üstüne çıktı.