Fed Bej Kitap raporunun Mayıs 2017’ye ait sayısı yayımlandı. Bu raporda ABD ekonomisinin ne durumda olduğu ve iş gücü piyasasının güncel hâline yönelik bilgiler yer almakta.

Fed Bej Kitap raporu her Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından iki hafta önce yayımlanmaktadır. Bu rapor sayesinde FOMC, raporda yer alan bilgilerden yardım alarak faiz oranlarını ayarlamaktadır. Bu nedenle yatırımcılar, FOMC’den çıkabilecek faiz oranına yönelik değişiklik kararını Fed Bej Kitap raporunda yer alan bilgilere göre tahmin etmeye çalışmakta ve öngörülerde bulunmaya çalışmaktadırlar.

İş Gücü Piyasasında Arz Eksikliği Söz Konusu

ABD Merkez Bankası Fed tarafından yayımlanan Bej Kitap raporuna göre ülke ekonomisi bahar aylarında ılımlı büyümeye devam etti. Ancak ABD’nin iş gücü piyasasında arz eksikliği yaşanmakta. Bu bilgiler ışığında iki hafta sonra gerçekleşecek FOMC toplantısında faiz oranlarında artış yapılacağı öngörülüyor.

Mayıs 2017 raporu diğer raporlar gibi Fed’in 12 eyalette bulunan 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanıyor. Bankaların bu dönemde rapor için verdikleri bilgilere göre ABD’nin pek çok bölgesinde ekonomik faaliyetler Nisan ayının ortasından Mayıs ayının sonuna kadar ılımlı şekilde artmış durumda Ancak bazı bölgelerde bu faaliyetlerdeki artışın sınırlı olması da söz konusu.

Fed Bej Kitap raporunda yer alan bilgilere göre Fed Boston ve Fed Chicago görev yerlerinde ekonomik büyüme kısmen yavaşlamış durumda. Ayrıca Fed New York görev yerinde ekonomik faaliyetler yatay şekilde seyretmekte. Tüketici harcamalarında da değişiklik söz konusu. Tüketici harcamaları ABD’nin pek çok yerinde zayıflamış durumda.

Tüketici Harcamalarında Zayıflama Söz Konusu

Tüketici harcamaları konusunda gelen verileri pek iç açıcı olduğu söylenemez. Çünkü ekonominin yüzde 70 kadarını oluşturan tüketici harcamaları ABD’nin pek çok yerinde zayıflamış durumda. Ancak enerji, inşaat ve sanayi faaliyetleri güçlenmeyi sürdürmekte. Buna rağmen bölgelerde bulunan şirketlerin kısa vadeli beklentilerinin olumlu olduğu görülmekte.

Raporda yer alan tüketici harcamalarına dair bilgilerin yanı sıra istihdam verileri de mevcut. Buna göre Nisan ayından Mayıs ayı sonuna kadar istihdam ABD genelinde artmayı sürdürmüş. 12 eyalette bulunan Fed şubesi Bej Kitap raporunun hazırlanması için eyaletlerde bulunan şirketlerle anket yapıyor. Buna göre istihdam arttığı için iş gücü piyasası sıkılaşıyor ve eleman bulmak zor hâle geliyor. Bunun sonucunda daha çok mesleği ve bölgeyi kapsayan arz eksikliği yaşanıyor.

İstihdamın artmasının yanı sıra ücret artışları ABD genelinde sınırlı durumda. Bej Kitap raporunda yer alan verilere göre arz eksikliği yaşanan bölgelerde bazı işletmeler daha iyi çalışan kişileri çekmek amacıyla ücretleri yüzde on oranında artırmakta. Yani artırmak zorunda kalmakta.

FOMC Toplantısından Faiz Artırma Kararı Çıkabilir

Bej Kitap Mayıs 2017 sayısında yer alan veriler iki hafta sonra yani 13 – 14 Haziran 2017 tarihlerinde yapılacak FOMC toplantısında faiz oranı konusunda karara varmak için kullanılacak. Şu anda raporda bulunan verilere dayanarak yapılan öngörülere göre toplantıdan faiz oranında artış kararının çıkması bekleniyor.