Fed Bej Kitap Mart 2018 sayısı yayımlandı. Bej Kitap raporunda ekonomik faaliyetlerin son durumu ile ilgili gelişmelere yer veriliyor. Buna göre ekonomik faaliyetler sınırlı hızda genişlerken iş dünyasının güveni kısmen gerilemiş durumda. 

Fed Bej Kitap raporu on iki Amerikan Merkez Bankasından alınan verilerin derlendiği bir kitaptır. Bu kitap ekonomi ve iş dünyası alanlarında bir rapor verir. Ayrıca her Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından iki hafta önce yayımlanır. Böylece komiteye rehberlik eder. Fed Bej Kitap raporunun 1 Mart 2017’de yayımlanan sayısında ABD Merkez Bankası ülke ekonomisine dair açıklamalar yapmıştır. Buna göre ülke ekonomisi 2018 yılının ilk aylarında büyümeye devam etse de iş dünyasındaki güven kısmen azalmış durumdadır.

Fed Bej Kitap raporunda yer alan veriler FOMC’nin 14 – 15 Mart 2018’de Washington’da  gerçekleşecek toplantısı için rehberlik oluşturacak. Bu toplantıda kararlar alınacak ve banka alınan kararlara göre ekonomik tahminlerde değişiklikler yapacak. Kararlardan Fed Başkanı Janet Yellen’in yapacağı bazın açıklamaları ile haberdar olacağız.

Fed Bej Kitap raporunun hazırlanması için iş yerleriyle anketler yapılmaktadır. Bu anketlerde alınan sonuçlar iş dünyasının iyimserlik seviyesini ortaya çıkarmaktadır. Anketlerden elde edilen sonuçlara göre iyimserlik seviyesi genel olarak korunmakta ancak önceki Fed Bej Kitap raporu ile kıyaslandığında iyimserliğin biraz azaldığı görülmekte. Yine de tüketici harcamaları artmış durumda. Ayrıca ülke genelinde sanayi alanındaki faaliyetler ile gayrimenkul satışlarının da arttığı görülmekte.

Fed Bej Kitap raporunda yer verilen diğer bir veri de turizm ve enerji sektörü ile ilgili. Buna göre söz konusu iki sektörde de iyileşme yaşanmakta. İş gücü ile ilgili verilere göre ise bazı bölgelerde eleman kıtlığı artmış vaziyette. Ücretlerin yükseldiğine dair işaretlerden de söz edilmekte. Fed Bej Kitap raporunda iş yerlerinin girdileri ile ilgili bazı olumsuz beklentiler mevcut. Buna göre gelecek aylarda iş yerlerinde girdilerin alış fiyatları ile ürünlerin satış fiyatları yükselebilir.

Fed Bej Kitap raporunun çıkmasıyla piyasalarda değişiklikler meydana geldi. Fed Bej Kitap raporu çıktıktan sonra beklentiler açıklandı ve Fed toplantısından çıkabilecek kararlara yönelik tahminler yapıldı. Fed’in toplantısından faiz artışı çıkacağına yönelik tahminler yapılmakta. Ayrıca EUR/USD kurunda düşüş yaşanırken USD/TL kurunda yükselme yaşandı.

Fed Bej Kitap raporu Forex piyasalarında yatırım yapan kişilerin dört gözle beklediği raporlardan biridir. Çünkü Fed Bej Kitap raporu Fed toplantısında ne tür kararlar alınacağına yönelik önemli bilgiler verir. Yani yatırımcının tahminler yapmasını sağlar ve beklentilerini ne yönde tutması gerektiğini belirler. Fed toplantısından çıkacak kararlar çok önemlidir. Ancak bu toplantıdan hangi yönde karar çıkacağını tahmin edebilmek ve ön görebilmek de bir o kadar önemlidir. Özellikle şu anda Fed Bej Kitap raporuna göre Fed toplantısından faiz artışı kararı çıkabileceğinin söylenmesi dahi çok önemli bir ön görüdür.