Fed Başkanı Faiz Artışı Sinyalini Verdi

Fed Başkanı Janet Yellen Mart ayı içinde yapılacak FOMC toplantısında faiz artışı kararı alabileceklerini söyledi. Özellikle enflasyon ve istihdam verilerinin beklenen yönde olması hâlinde faiz artışı kararı alınmasının uygun olabileceğine dair sinyaller verdi. 

Yatırımcıların ve piyasaların, her açıklamasını dört gözle takip ettiği kişi Janet Yellen, FOMC toplantısında faiz oranı ile ilgili alınacak karara yönelik bazı açıklamalar yaptı. Eğer enflasyon ve istihdam verileri Fed’in beklediği yönde yol alırsa FOMC’den faiz artırma kararının çıkma ihtimali çok yüksek. Uzmanlar bu ihtimalin Janet Yellen’in yaptığı açıklamadan sonra yüzde seksenlere vardığını söylüyor.

FOMC toplantısı 14 – 15 Mart 2017 tarihlerinde yapılacak. Her zaman olduğu gibi bu toplantıdan da iki hafta önce Bej Kitap yayımlandı. Bej Kitap raporunda ekonominin sınırılı hızda büyüdüğüne ve iş dünyasının güveninin azaldığına işaret ediliyordu. Şimdi de Fed Başkanı Yellen Chicago’da bir konuşma yaptı ve faiz artışı kararının çıkmasına güçlü ihtimaller verdiğini söyledi. Yani Bej Kitap raporunun yayımlanmasının sonrasında yatırımcıların ve piyasaların zihninde oluşan faiz artışı ihtimalini güçlendirdi.

Fed Başkanı Yellen FOMC toplantısında istihdam ve enflasyon verilerinin beklentileri yönünde olup olmadığının değerlendirileceğini ve eğer öyle ise faiz artışına gitmenin uygun olacağını belirtti. Yellen ayrıca sıkılaştırma ile ilgili açıklamalar da yaptı. Buna göre ön görülemeyen ters gelişmeler yaşanmazsa yani ekonomi beklenen yönde ilerlerse sıkılaştırma hızı geçtiğimiz iki yılda olduğu kadar yavaş olmayacak.

Fed Başkanı Yellen’in açıklamalarından sonra piyasalarda değişiklikler oldu. EUR /USD kuru 1,560 düzeyinden 1,0544 düzeyine gerileme gösterdi. Ayrıca USD/TL kuru da 3,7230 iken 3,73 düzeylerine tırmandı. Eğer Janet Yellen’in sadece faiz artışı kararı ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrasında USD/TL kurunda bu gibi değişiklikler yaşandıysa FOMC toplantısından ve olası faiz artışı kararından sonra USD/TL kurunda nasıl değişiklikler olacağını tahmin etmek zor değil. Altının ons değeri de Yellen’in yaptığı açıklamalara tepki vermekten geri durmadı. Altının ons değeri 1,227 iken 1,225 USD değerine geriledi.

Janet Yellen’in söz konusu açıklamalarının ardından ABD borsalarında kayıplar yaşandı. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus Yellen’in konuşmalarından önce de ABD borsalarında zaten düşüş yaşanmakta olduğudur.

ABD ekonomisi 2017 yılında ön görülen olumsuz gelişmelerin sonucunda zor bir yıl geçirebilir. Tüm bu ön görülerin ardından Fed Başkanı Yellen para politikası hakkında açıklamalar da yaptı. Para politikasının önceden belirlenen bir yol izlemediğini vurguladı. Ayrıca Fed’in faiz artışı yapma kararı alırsa bu artışı ne kadar yapacağı konusunda bir tahminde de bulunmadı. Ancak Fed’in, bir faiz artışı yapması durumunda bu artışı ekonomiyi dengelemek için yapacağını ve faiz artışlarının bu amaçla koşullara göre şekilleneceğini belirtti. 14 – 15 Mart 2017 tarihlerinde yapılacak FOMC toplantısından nasıl bir karar çıkacağını bekleyip göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.