Fazla Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notu ortalaması son derece farklı değişkenlere bağlı olarak hesaplanmaktadır. Bunlardan önemli biri de kişinin yapmış olduğu kredi başvuruları, bu başvuruların onay süreci ve onaylanan kredilerin ödeme düzenidir. Kişinin çok fazla kredi başvurusunda bulunması iki şekilde kredi notunu etkiler.

Bunlardan ilki kişinin kredi başvurusunun reddedilmesi durumunda yaşanır. Kredi başvuru reddi kişinin güvenirliğini zedelemekte ve bu nedenle kredi notu ortalamasının düşmesini sağlamaktadır. Bu tip olumsuzlukların yaşanmaması için yapılması gereken en önemli şeylerden biri de kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yapılarak nota uygun bir miktar için başvuruda bulunmaktır. Bu sayede kredi başvurusunun reddedilmesi riski ortadan kaldırılmış olur.

Bir diğer ikinci neden ise kişinin kredi başvurusunun kabul edilerek borç riskinin yükselmesidir. Borç riski yükseldiği için kredi notu ortalaması otomatik olarak düşer ve kişi borcunu zamanında ödediği sürece kredi notu kademeli olarak yeniden yükseltilir. Bu nedenle bankaların sunduğu kredi ürünlerinin dikkatli bir şekilde kullanılması, acil olmayan nakit ihtiyaçları için kredi kullanımından uzak durulması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Sigorta Olmadan Kredi Yada Kredi Kartı Alabilir Miyim?

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.