Son günlerde sosyal medyada veya başka bir yerde faturalı hat kullanan kişilerin 1000 ila 5000 TL arasında kredi çekebilirsiniz diye reklam görmüş olabilirsiniz. Yeni bir kredi türü olarak karşımıza çıkan bu kredi bankalardan kredi alamayan veya vadeli hesaplarında bakiyesi olmayan ve kredi kartı olmayan kişilerin kredi kullanabilecekleri bir yöntem olarak başlandı.

Bu kredi türünün faturalı hat sahibinin faturasına yansıyarak yeni bir cep telefonu satmak ve satılan bu cep telefonu hiç kullanılmadan tekrar satıcı tarafından düşük fiyatlara alınıp ücretini hat sahibine teslim edilen kredi türüdür.

Kredi İşlemleri Nasıl Olur?

Mesela örnek olarak faturalı hat sahibisiniz ve operatörünüzle anlaşmalı cep telefonu bayisi sizi kampanyadan yararlandırarak size 5000 TL değerinde bir yeni cep telefonu satıyor. Bu satılan telefonu hat sahibi rahat ödemesi için her ay sabit ücretle faturayı ödemesi için yeni telefon taksitini ekliyorlar. Ve böylelikle 5000 TL’ye alınan cep telefonu bayi tarafından bu işlemlerden sonra hat sahibine 4300 TL ücretini satış olarak göstererek hat sahibine 4300 TL’yi orada veriyor. 700 TL kalan ücreti ise bayiye kar olarak geçiyor. Kredi türü böyle işlemektedir.

Böyle yapılarak masum bir satış gibi gözükebilir ancak vergi kaçırmak olduğu için illegal bir işlemdir. Bu işlemler için kredi alabilmeniz için şartları vardır. Bu şartlarda faturalı hat sahibi olanlar ve faturanızı düzenli bir şekilde ödemiş olmanız gerekir.

Bankalardan alacağınız kredilerde kredi notunuz ne kadar önemli ise faturalı hat sahiplerinin faturasının ne kadar düzenli ödediği de bu kredi türünde o kadar önemlidir. Faturalı hat sahibi iseniz en az 6 ay geçmesi gerekmektedir bu kredi türü için. Satın alacağınız akıllı cihazın fiyatı ne kadar yüksek olur ise telefon bayisi size o kadar yüksek kredi vermiş olur