Faturalı hat kullananlara kredi imkanı reklamları son zamanlarda en çok dikkat çeken reklamlardan bir tanesi. Özellikle düzenli bir geliri bulunmayan, gelirini belge ile ispat edemeyen ya da halihazırda bankalara kredi borcu olan kişiler bu tarz acil nakit kredi imkanlarına ilgi gösteriyor. Peki, faturalı hatta kredi başvurusu nasıl yapılır? Faturalı hatlara kredi veren kurumlar nelerdir?

Faturalı hatta  kredi nedir?

Faturalı hatlara kredi veren bir banka yoktur, öncelikle bunu belirtmek gerekir. Buradaki kredi banka tarafından verilen yasal ve resmi bir kredi değildir. Faturalı hatla kredi verenler telefonculardır. Burada da süreç şu şekilde işlemektedir; telefon satın alırken taksitlendirme imkanı artık bulunmadığı için operatörler faturalı hattı olan müşterilerine bunu farklı yöntemlerle sağlar. Faturanıza ek olarak 12 ya da 24 ayda ödeyebileceğiniz sözleşmeler ile telefonlar taksitli alınabilir hale gelir.

Faturalı hatlara nakit kredi veren firmalar ise, 5000 tl ye kadar bu nakidi verebilmektedir. Normal fiyatı 4500 tl olan bir telefonu size sözleşmeli olarak 5000 tl ve veren bu firmalar bu aradaki farkı alır. Size 5000 tl fatura edilirken 4500 tl de nakit olarak veriliyor. Böylece nakidi alan müşteri de bunu faizli kredi almış gibi belirlenen sürede 5000 tl olarak ödüyor.

Faturalı hatta kredi başvurusu nasıl yapılır?

Bu kredi adı altında yapılan uygulama her yerde karşınıza çıkmaz. Telefoncunun kendi insiyatifinde yapmış olduğu bir uygulamadır. Telefon almak için yaptığınız anlaşma ile normal fatura öder gibi ödersiniz.

Hangi operatörler faturalı hatta kredi verir?

Turkcell faturalı hatta kredi imkanı verir vodafone faturalı hatta kredi vermez gibi bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü burada nakit kredi imkanını operatör sağlamaz. Bu çok da sağlıklı ve yasal olmayan bir yöntemle telefoncunun müşterisine verdiği bir kredidir.

Faturalı hatlara verilen krediler ve alternatifleri nelerdir?

Yasal olarak bankalardan kredi alamıyorsanız ya da kredi başvurularınız kabul edilmedi ise, banka kredi kartlarınızdan nakit avans ya da taksitli avans çekebilirsiniz. Bir çok bankanın bu tarz acil nakit hizmetleri vardır. Eğer kredi kartınızı düzenli olarak ödüyorsanız başvuru ve onay sürecine girmeden nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Banka ve kredi kartlarından acil nakit ihtiyacınızı karşılayamıyorsanız telefonu aldığınız yerden nakit alıp oraya daha fazla ödemek yerine farklı bir şey de yapabilirsiniz. Herhangi bir telefonu hattınız üzerine sözleşmeli olarak alabilirsiniz. Aldığınız bu cihazın paketini açmadan sıfır gibi başka birilerine nakit olarak satabilirsiniz. Böylece arada komisyon gibi bir fiyat kaybı olmadan nakit ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Faturalı hatlara kredi dolandırıcılığı

Bu yukarıda detaylı bir şekilde anlatmış olduğumuz satış yönteminin yasal bir zemini yoktur. Bu sebeple bu hatlara kredi verme uygulamasını zor durumda kalmış vatandaşlardan faydalanma, dolandırıcılık olarak nitelemek mümkündür.

Faturalı hatla ek cihaz nasıl alınır?

Ek cihaz alma koşulları da cihazına, operatörünüze ve sözleşme süresine göre değişmektedir. Genel olarak faturalı hatta ek cihaz alma koşulları şunlardır;

  • Kullandığınız hattınızın faturalı olması gerekmektedir.
  • Kullandığınız hattı en az altı ay öncesinden itibaren kullanıyor olmanız gerekir.
  • Son iki sene içerisinde herhangi bir ek cihaz kampanyası kullandıysanız bunlardan hiç bir ceza almamış, ödemelerini aksatmamış olmanız gerekir.
  • Son altı aydır faturalarını aksatmadan düzenli olarak ödemiş olmanız gerekmektedir.
  • Kredi notunuzun ( kredi sorgulamasından çıkan sonuç ) ek cihaz alabilecek durumda olması gerekir.

Almak istediğiniz cihazın sizin paketiniz için uygun olması gerekir. Örneğin siz aylık 50 tl ödenen bir pakete sahipseniz bazı telefonlar için en az 100 tl ödenen bir paket gerekebilir. Bu gibi durumlarda paket değiştirebilir ya da sizin paketininize uygun telefon alabilirsiniz.

Yukarıdaki koşulları sağlayan kişiler cihaz kampanyaları sahilinde 24 aydan 36 aya kadar çeşitli taksitlerde telefon alabilirler.