Yeni ödeme sistemi ile EFT saatleri ortadan kalkıyor! İsteyen istediği saatte para gönderip alabilecek ve bu sistem sayesinde artık hiç kimse EFT saatlerine takılmayacak. TCMB’nin ödeme sistemi FAST 18 Aralık tarihinde pilot uygulaması ile hizmete girecek. 8 Ocak tarihinden itibaren kullanıma sunulacak olan FAST sayesinde EFT mesai sınırı ortadan kalkacak ve böylelikle 7/24 para transferi dönemi de başlamış olacaktır.

Yeni ödeme sistemi yani FATS ile kolay ödeme dönemi hayata geçirilecek olup, IBAN numarası yerine kimlik numarası, telefon numarası ya da e-posta bilgileri kullanılarak; 1000 TL tutarına kadar para transferi işlemi yapılabilecek.

FAST İle 7-24 EFT Dönemi Başlıyor

FAST İle 7-24 EFT Dönemi Başlıyor

EFT Saatlerine Son! Artık İstediğin Saatte Para Gönder

Bankalar arası para transferi (EFT) saat kısıtlamasının kaldırılması ile para göndermek için artık mesai saatlerini beklemeye gerek yok. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından duyurulan bu yeni ödeme sistemi tüm vatandaşları yakından ilgilendiriyor. TCMB; FATS ile vatandaşlar, farklı bankalara göndereceği para transfer işlemini saniyeler içerisinde gerçekleşecek ve aynı zamanda da 7/24 kullanıma sunulacak olan bu sistem üzerinden saat sınırlamasını kaldıracaklarını duyurdu. Farklı banka hesabına para transferi gerçekleştirmek isteyenler; 17:00’dan sonra EFT saat sınırlaması ile karşı karşıya kalıyordu. Ancak, yeni sistem sayesinde EFT saatleri ortadan kalkacak, vatandaşlar 7/24 istediğini bankaya para transferi yapabilecek.

Hangi Bankalar FAST’I Kullanabilecek?

FAST ne zaman başlayacak? Şimdiden merak konusu olan FAST sistemi 18 Aralık itibariyle pilot uygulama olarak hayata geçirilecek ve 8 Ocak tarihinde ise kullanıma sunulacak. Bu yeni sistem sayesinden uzun IBAN numaraları girmek yerine para göndereceğiniz kişinin TCKN bilgisini girmeniz yeterli olacak ve hatta TC bilgisi yerine; e-posta adresi veya cep telefon numarası da kullanılabilecek.

Hızlı ödeme sistemi (FAST) sayesinde 1000 TL’ye kadar para transfer işlemleri; CEPBANK üzerinden ya da internet bankacılığı aracılığı ile gerçekleşebilecek. Tüm bankaların, bu sistemi kullanması bekleniyor olsa da, bu konuda henüz kesinleşen bir haber bulunmuyor.