Emeklilik durumunda alınan maaş ile acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak bir hayli güç olabiliyor. Taşıt alımı, konut alımı ya da herhangi bir nakit ihtiyacın giderilmesi konusunda bankaların sunduğu uygun ödeme seçeneği sunan bankalardan kredi çekmek avantajlı bir seçenektir. Emeklilere özel olarak sunulan emeklilere faizsiz kredi uygulamaları ile daha uygun bir şekilde nakit ihtiyaç karşılanabiliyor.

Bankalar için önemli bir müşteri olan emekliler aslında ayrıcalıklı olarak da ifade ediliyor. Emeklilere özel olarak sunulan faizsiz kredi uygulaması 2018 yılında da devam ediyor. Hem emekliler hem de bankalar için son derece avantajlı olan emeklilere faizsiz kredi de emekliler faiz ödemesinden kurtulurken bankalarda emeklilerin maaşlarını bankadan ödenmesi şartını sunarak yeni müşteri elde ediyorlar.

Emeklilere Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek?

Emeklilere özel olarak sunulan faizsiz kredi uygulaması bankalar tarafından sürekli olan bir uygulama olmasa da dönemsel olarak da gerçekleştirilebiliyor. Bankaların sunduğu faizsiz kredi kampanyaları 2019 yılı itibari ile de devam ederek emeklilere sunulmaya devam ediyor. Bankalar tarafında sunulan kampanyalı faizsiz kredilerden yararlanmak için kampanyaları takip edebilirsiniz.

Emeklilere özel olarak sunulan faizsiz kredi fırsatından yararlanmak için emekliler; öncelikle maaşlarını aldıkları bankalara müracaat ederek faydalanabilirler. Maaşın alındığı bankalardan kampanya beklemeden de emekli müşterilere en uygun vade imkânı sunarak en uygun kredi fırsatını da sunabiliyorlar. Bunun yanı sıra maaşını taşıması şartı ile uygun kredi sunan bankalar da bulunuyor.

Hangi Bankalarda Faizsiz Kredi Kampanyaları Vardır?

Birçok bankanın emekliye faizsiz kredi kampanyası başlatılacağı düşünülse de kredinin faizsiz olmasından dolayı sınırlı sayıda verileceği düşünülüyor. Bankaların faizsiz kredi kullanımında ilk şartları emekli maaşının kendi bankalarına taşınmasıdır. Bunun yanı sıra; sunulan krediler de genellikle emekli maaşına göre belli limitte sunulabiliyor. Bu kapsamda kredi sunan bankalar emeklinin 10 maaşı kadar faizsiz kredi sunabiliyorlar. 2019 yılı içinde birçok bankanın dönemsel olarak emekliye faizsiz kredi sunması bekleniyor. Bunun yanı sıra emeklilere kredi sunan bazı bankaların kampanyaları da bulunuyor.

Fiba Bank Emekliye Faizsiz Kredi

Emeklilere özel olarak sunulan faizsiz kredi fırsatını sunan Fiba Bank ayrıca uygun işlem ve sigortası ile de dikkat çekiyor. 3000 TL’ye faizsiz kredi fırsatını sunan banka aynı zamanda 18 ay vade uyguluyor.

Denizbank Emekliye Faizsiz Kredi

Emekliye sunulan faizsiz kredi fırsatlarını Denizbank’tan da alarak değerlendirebilirsiniz. İşlem ve sigorta gibi ek ücreti talep de istemeyen banka 1000 TL’ye 12 ay taksit imkanını değerlendirebilirsiniz. Denizbank emekliye faizsiz kredi fırsatından yararlanmak için iki adet faturanızı otomatik ödeme talimatı olarak bankaya sunmanız ve faizsiz kredi bitimine kadar bu iki talimattan geri dönmemeniz tek şarttır.

PTT Emeklilere Faizsiz Kredi

Emeklilere sunulan faizsiz kredi fırsatında kampanya sunan kuruluşlardan birisi de PTT’dir. PTT tarafından sunulan faizsiz kredi 72 aya kadar uzatılabilmesinin yanı sıra 1000 TL ile 30000 TL arasındaki taleplere cevap verebilmektedir. Herhangi bir ek ücret ya da işlem masrafı almadan işlem gerçekleştiren kuruluştan alınan faizsiz kredi direk emeklinin hesabına aktarılmaktadır. Konu ile ilgili detay almak için PTT şubelerine giderek bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Faizsiz Kredi

Türkiye’nin en kapsamlı bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası emeklilere özel olarak sunulan sıfır faizli kredi imkanını da sunabiliyor. Emekli maaşına göre belirlenen kredi yaklaşık olarak 10 maaş kadar kredi talebini karşılayabiliyor. Konu ile ilgili bilgi için şubeleri ziyaret edebilirsiniz.Günümüz yaşam standartlarına bakıldığında emeklilerin nakit ihtiyaçları karşılamakta bir hayli zorlandığını görebilmekteyiz. Gerek nesillerine yatırım yapmak isteyen gerekse acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyen pek çok emekli vatandaşımız bankalar aracılığıyla kredi temin etmek istemektedirler. Bankalar ise bu duruma kayıtsız kalmayarak emeklilere yönelik kampanya ve özel paketler sunmaktadırlar. Sizler için bu yazımızda Emekliye faizsiz kredi veren bankalar ve sunmuş oldukları kolaylıklardan bahsedeceğiz.

Bankalar geçmişte sadece memur emeklilerine yönelik olarak kredi imkânı sağlamaktaydı. Bunu özellikle kamu bankalarında görebilmek mümkündü fakat günümüzde memur emeklisi olsun ya da olmasın bankalar SSK, esnaf ve diğer sosyal güvenceler ile emekli olan vatandaşlarımıza da kredi imkânı sunmaktadır. Bankalar tarafından emekli vatandaşlarımıza yönelik sunulan krediler genellikle emekli maaşlarına oranla verilmektedir.

Belirmek gerekir ki hiçbir banka faizsiz olarak kredi imkânı sunmamaktadır. Fakat emeklilere yönelik sağlanan kredi olanakları genellikle yüksek vade ve düşük faiz oranları ile birlikte verilmektedir. Bu durum ise birçok emekli vatandaşımız için ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Bankalar tarafından sağlanan kampanya ve reklamlarda düşük faiz oranları vatandaşlarımıza faizsiz kredi olanağının sunulduğunu hissettirmektedir. Bu durum medya üzerinde yansıtıldığı üzere faizsiz bir kredi olanağı sağlamamaktadır fakat belirttiğimiz gibi düşük faizlerde kredi olanağı sunulmaktadır. Hiçbir banka %0 faiz oranı ile birlikte kredi imkânı sağlamamaktadır.

Bankalar tarafından emeklilere sağlanan krediler acil çıkan nakit ihtiyaçların giderilmesinde ve yapılacak birikim ve yatırımlarda büyük rol oynamaktadır. Bankalar emekli vatandaşlarımıza yönelik olarak kredi imkânı sağlarken bazı bilgi ve belgeleri talep etmektedirler. Bu yazımızda sizlere emekliye faizsiz kredi veren bankalar ile istenilen belgeleri açıklayacağız.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Emekli vatandaşlarımız genellikle nesillerine yönelik yatırım yapmak amacıyla kredi başvurularında bulunsa da acil nakit ihtiyaçlarını gidermek ve kendilerini ekonomik olarak rahatlamak için kredi temin etmeye çalışmaları da olukça çok görülebilmektedir. Geçmişte belirli bir gelir düzeyine sahip olanlara yönelik olarak kredi temin edilirken günümüzde bu durum geliri olsun ya da olmasın birçok kişi için kredi olanağı sağlanır hale gelmiştir. Bu durumun en büyük nedenlerinden birisi de bankalar arasında yaşanan rekabettir. Sizler için Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankaları listeledik;
İşte Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar:

 • Garanti Bankası
 •  Ziraat Bankası
 •  Deniz Bank
 • Vakıf Bank
 •  İş Bankası
 •  Halk Bank
 •  Ak Bank
 •  Aktif Bank

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bankalar emekli vatandaşlarımıza yönelik olarak düşük faiz ve yüksek vade seçenekleri ile birlikte en çok tercih edilen bankalar arasında yer almaktadır. Faiz oranları genellikle % 1.50 civarında seyrederken 48 aya kadar da vade seçeneği sunulmaktadır.

Emekliye Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir?

Emeklilere yönelik olarak uygulanan düşük faizli kredilerin son dönemlerde gündeme gelmesi ile birlikte devlet tarafından faizsiz kredi verilmesi hususunda çalışmalar olduğu da söylenmektedir. Emekliler için düşük faiz ve vade seçeneği sunan bankalar kredi verirken belirli şartların taşınmasını istemektedirler. Bunun yanı sıra bankalar sizlerden bazı bilgi ve belgeleri de sunmanızı isteyecektir.

Emeklilere sağlanan krediler de öncelikli şartlardan bazıları;

 • Belirli bir yaş sınırında olunması,
 • Kredi notunun iyi olması,
 • Kredi sicilinin olumlu olması olarak sıralanabilir.

Bankalar tarafından emeklilere verilen kredi limitlerinde maaş oranları baz alınmaktadır. Bu limitler sunacağınız herhangi bir gelir belgesi, kefil ya da ödeme düzeninize göre sonradan yükseltilebilmektedir. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bankası ve Garanti Bankası emeklilere yönelik olarak en uygun faiz ve vade seçenekleri ile birlikte önde gelen bankalar arasında yer almaktadır.

Bu bankalar tarafından da emeklilerden bazı bilgi ve belgeler istenilmektedir. Yaş sınırı uygulaması her banka tarafından farklılık gösterilmekte hatta bazı bankalar tarafından yaş sınırı gözetilmemektedir. Bunların tümün yanı sıra kredi başvurularınızda tüm bankalar tarafından gözetilen en büyük etken kredi notunuzdur. Kredi notunuzun düzgün olması sizlerin kredi imkânına kavuşmanızdaki en büyük faktörler arasında yer almaktadır.

Bankalar tarafından sağlanan kredilerde başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususun başında ise faiz oranları ile vade seçenekleri gelmektedir. Unutulmamalıdır ki sizler için en iyi kredi bütçenizi aşmayan ve düşük faiz oranlarına sahip kredilerdir. Bu durumu göz önünde bulundurarak tüm bankalar arasında analiz gerçekleştirerek uygun krediyi temin etmek sizlere avantaj sağlayacaktır.

Faizsiz Emekli Kredisi İçin Gerekli Belgeler?

Her banka kredi başvuruların bilgi ve belge isteminde bulunmaktadır. Fakat günümüzde gelişen teknoloji ve yazılımlar insanların temel bilgilerine ulaşılmasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Fakat işlemlerinizi hızlı ve rahat bir şekilde halletmek istiyorsanız yine belirteceğimiz belgeleri yanınızda bulundurmanızda büyük fayda vardır. Bankalar tarafından emeklilere yönelik başvurularda bazı bilgi ve belgelerin istenildiğini belirtmiştik bu bilgi ve belgeleri sizler için listeledik;

 • Nüfus Cüzdanı
 • Emekli Belgesi
 • İkametgah Belgesi
 • Gelir Belgesi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeleri başvurunuz sırasında yanınızda bulundurmanız başvurunuz hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Bankaya yapacağınız emeklilik başvurusunda bu belgeleri yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyiniz.