Faizsiz kredi almak denilince akıllara devletin kurum ve kuruluşlarının vermiş olduğu teşvik kredileri geliyor. Artık günümüzde birçok banka da faizsiz kredi veriyor. Devletten alınan faizsiz krediler, iş kurmak isteyen veya işlerini büyütmek isteyen girişimcileri kapsıyor. Oysaki faizsiz krediyi bankalardan da almak mümkün. Üstelik bireysel olarak alınan ticari amaç gütmeyen kredilerde de faizsiz kredi uygulaması var.

Faizsiz kredi kullanımında merak edilenler…

Bankalardan sıfır faizli krediler kullanmak mümkün fakat bu kredileri kullanmanın bazı şartları var. Örneğin bir banka bedava 1000 Türk lirası kullandırıyor. Fakat bankanın şartı kredi kartı müşterisi olmanız ve almış olduğunuz kredi kartınızla bedava 1000 Türk lirası tutarında ki krediyi kullanabilmeniz. Başka bir banka ise faizsiz kredi adı altında kullandırdığı kredinin ilk aylarına kullanım bedeli ekliyor. Bunların dışında bazı bankalar ise faizsiz kredi kullandırıyor fakat kredi kullanımına belirli bir tutar dosya masrafı ekleniyor. Konu ile ilgili bir bankanın da %20 sine sıfır faiz ve tahsis ücreti almadan kredi kullandırması mümkün. Bu kredi de faizsiz kredi olarak geçiyor.

Faizsiz kredi alırken dikkat edilecek unsurlar nelerdir?

Faizsiz krediler, tutarı da düşük kredilerdir. Faizsiz kredi veren bankalar hakkında bilgi almak istiyorsanız her geçen gün bankaların devamlılıkla yapmış oldukları kampanyaları takip etmelisiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Bankalar faizsiz masrafsız kredi diye sürekli kampanyalar ile karşımıza çıkıyorlar. Peki, bu kampanyalar ne kadar gerçek? Bankalar “faizsiz kredi diyor fakat dosya masrafı talep ediyor, bir ürünlerini kullanma zorunluluğu veriyor, poliçelerini kullanmanızı sağlıyor veya hiçbir şey yapamamışsa “faizsiz kredi” adı altında verdikleri kredi tutarının belirli bir yüzdesinin faizini almadan geriye kalan tutara yine faizini ekleyerek size kredi kullandırıyor. Bu gibi durumlar için dikkat etmeniz gerekiyor. Kullanacağınız ürünü iyi araştırmalı, kampanyanın maddelerini okumalı, alacağınız ürün hakkında tam bilgi sahibi olmadan kredi sözleşmelerinizi imzalamamalısınız.

Devlet kurum ve kuruluşlarının verdiği faizsiz krediler hakkında…

Kurum ve kuruluşların vermiş oldukları faizsiz kredileri inceleyecek olursak bunlardan bir tanesi esnafların alabileceği faizsiz kredidir. Bu krediyi kullanmak için gereken şartlar; sektöründe neredeyse tükenmek üzere olan ve yaptığı işin sanatsal kültürel yönlerinin olması, diğer bir şartı ise “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesinin olmasıdır” bu şartların uygun olması durumunda verilen faizsiz krediden yararlanılabilir. Bir diğer kredi ise, esnafa verilen 30.000 Türk lirası tutarında faizsiz kredi. Bu kredinin kullanım amacı, işyeri organizasyonu ve işyerinin döner sermayesinin ihtiyaçlarının karşılanarak katkı sağlamasıdır.

Faizsiz krediler de genellikle faiz uygulaması yapılmaz fakat krediyi alırken dosya masrafı, banka hayat sigorta poliçe ücreti, bloke tutar gibi kesintiler uygulanması da mümkündür. Faizsiz kredi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.