Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak yeterli nakit birikimi olmayan kişilerin tek çareleri olarak görülürken ne yazık ki bu kredi paketlerinde son derece yüksek faizlerin ödenmesi pek çok kişinin bu kararını tekrar sorgulamasına neden olmaktadır.

Konut Kredisi Kullananlar

Örneğin 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanan kişinin toplam geri ödemesi 181 bin 680 lira civarında olmaktadır. Yani en uygun konut kredisi veren bankalar üzerinden dahi kredi kullanan kişiler nerede ise 82 bin lira gibi yüksek bir tutarı kredi faizi olarak ödemektedir.

Kira Ödemek Mi, Ev Satın Almak Mı Mantıklı?

Bu tutarın üzerine ek olarak konut kredisi dosya masrafı, konut kredisi ekspertiz ücreti ve konut kredisi hayat sigortası gibi pek çok konut kredisi masrafları da dahil edilmektedir. Bu tutarda bankalar arasında farklılık göstermekle beraber toplam konut kredisi masrafları 5 bin lira civarında olmaktadır.

Kirada otururken ev almak isteyen kişiler için aslında konut kredisi kullanmak mantıklıdır. Çünkü aylık kira tutarlarının 750 lira civarında olduğu düşünülürse sabit kira ödense dahi 10 senede 90 bin lira kira ödemek yerine konut kredisi kullanmak çok daha mantıklıdır.

Faizsiz Ev Almak İstiyorum 

Gerek yüksek faiz yükü ile karşı karşıya kalmak istemeyen gerekse de faizin haram olması nedeni ile pek çok kişi faizsiz konut kredisi kullanmak istemektedir.

Ne yazık ki faizsiz konut kredisi veren bankalar bu faizi aslında kredi masrafı olarak kredinin hemen başında almaktadır. Bankalar para kazanmadan asla konut kredisi desteği vermez. Bunun yerine faizsiz konut projeleri üreten büyük konut üreticisi firmaların sunduğu seçenekler değerlendirilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   KKDF Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.